Strajk pracowników muzeów i galerii

[2012-05-24 12:56:24]

Pracownicy muzeów i galerii postanowili wesprzeć artystów, którzy w specjalnej odezwie sprzeciwili się lekceważeniu ich przez władze. Autorzy odezwy domagają się rozpoczęcia prac nad stworzeniem takiego systemu, który nie wyrzucałby artystów poza nawias społeczeństwa. Chodzi np. o stworzenie systemu ubezpieczeń zdrowotnych oraz świadczeń emerytalnych, obejmującego twórców kultury, którzy nie są zatrudnieni na etatach. Większość z artystów żyje w biedzie, a władze państwowe sprawy kultury i sztuki traktują jako kwestie marginalne, bez większego znaczenia.

24 maja strajkują m.in. pracownicy tak ważnych instytucji kulturalnych, jak Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, warszawskiej Zachęty oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Niektóre instytucje będą zamknięte przez cały dzień, inne tylko przez kilka godzin. Jeszcze inne (np. krakowski MOCAK), w pełni solidaryzując się z akcją, nie zdecydowały się na przerwanie pracy i będą otwarte dla zwiedzających. W proteście weźmie udział około 100 placówek kulturalnych.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uznał, że strajk to zły pomysł, a domaganie się specjalnych przywilejów w czasach kryzysu, kiedy trwają prace nad reformą emerytalną, która wymusi wiele wyrzeczeń od wielu ludzi, wydaje się być czymś niewłaściwym.

Katarzyna Górna i Karol Sienkiewicz, przedstawiciele inicjatorów strajku z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, w rozmowie z Jasiem Kapelą z "Krytyki Politycznej", oświadczyli,że artyści nie domagają się jakichś szczególnych przywilejów, ale żądają respektowania przez państwo polskie standardów przyjętych w całym cywilizowanym świecie. Czas najwyższy dowartościować sferę kultury i sztuki. Chcemy pokazać tą symboliczną akcją, że kultura jest zagrożona. A przynajmniej artyści - mówią organizatorzy protestu "Dzień bez sztuki".

STRAJK ARTYSTYCZNY - ODEZWA


Krytyka Polityczna - Górna, Sienkiewicz: Nie walczymy o żadne kokosy

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku