Warszawa: Studencki Alarm II o śmieciowych uczelniach już w środę
[2012-05-28 18:10:13]
![]() Środowe spotkanie, podobnie jak pierwsza część „Studenckiego Alarmu”, będzie partycypacyjną dyskusją, w trakcie której głos będzie mógł zabrać każdy zainteresowany tematem spotkania. Przedstawiciele DZS zachęcają do rozmowy i przedstawiania własnych pomysłów na alternatywy dla obecnego modelu szkolnictwa wyższego w Polsce. Ich zdaniem nie warto bronić obecnego status quo i feudalnej struktury współczesnych akademii. Odrzucają też propozycje zmian w rodzaju tzw. reformy Kudryckiej, której następstwami są m.in. odpłatność drugiego kierunku studiów, likwidacja stypendiów naukowych oraz zmiana statusów uczelni, która umożliwia władzom ich swobodne likwidowanie. Zdaniem DZS propozycje prezentowane przez ministerkę nauki i szkolnictwa wyższego, Barbarę Kudrycką, nie stanowią bodźca dla rozwoju szkolnictwa wyższego, ale pogłębienia jego kryzysu. Ten ostatni przyczynia się do utrwalenia w Polsce obecnego modelu gospodarczego. Jest to, jak określają ją aktywiści DZS, gospodarka oparta na biedzie. Organizatorzy spotkania wśród omawianych przez siebie tematów chcą poruszyć takie jak wiedza środowiska studenckiego o reformie Kudryckiej, skutki rozmów pracodawców i rektorów dla studentów oraz to, czy i w jakiej formie uczelnie powinny współpracować ze światem biznesu. DZS zamierza zająć się również pożądanym modelem szkolnictwa wyższego oraz kwestią tego, w jaki sposób budować ruch studencki i jakimi metodami i celami powinni kierować się jego przedstawiciele. Postulaty, które padną podczas „Studenckiego Alarmu”, staną się podstawą dla prac nad programem pozytywnym ukazującym alternatywę dla obecnie funkcjonującego modelu szkolnictwa wyższego. Za jego pomocą DZS chce włączyć w proces jego kształtowania osoby najbardziej zainteresowane tym zagadnieniem: polskich studentów. Druga odsłona zgromadzenia odbędzie się w tym samym miejscu, co jego ubiegłotygodniowa, pierwsza odsłona. Uczestnicy „Studenckiego Alarmu” spotykają się w najbliższą środę, 30 maja, o 18:30 w sali 205 gmachu Starego BUW na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku. Fot. DZS |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 maja:
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.
?