Sejm: Aborcja odłożona ad calendas graecas
[2005-02-15 11:49:13]
Za utrzymaniem debaty w sprawie aborcji opowiedziało się 183 posłów, przeciw było 199, wstrzymało się 7. Jednak aż 71 posłów nie wzięło w ogóle udziału w głosowaniu. Jednomyślnie przeciwko debacie nad projektem ustawy opowiedziały się kluby Ligi Polskich Rodzin, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Samoobrony RP. Przeciwko dyskusji o aborcji opowiedziała się także zdecydowana większość posłanek i posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jedynie posłanka Krystyna Ozga była za utrzymaniem tego punktu w porządku dziennym. Przeciwko debacie głosowały także koła skrajnej prawicy. Utrzymanie pierwszego czytania projektu poparły kluby parlamentarne Sojuszu Lewicy Demokratycznej (jedynie poseł Jan Klimek był przeciw) oraz Socjaldemokracji Polskiej. Jednak i w tych dwóch klubach łącznie aż 20 posłów (17 z SLD, troje z SdPl) nie wzięło udział w głosowaniu. Byli to między innymi: Marek Dyduch, Jerzy Hausner, Leszek Miller, Jacek Piechota, Grzegorz Kurczuk, Jacek Zdrojewski. Dyscypliny klubowej nie potrafili zachować posłowie wywodzący się z Unii Pracy. Przeciwko projektowi zagłosował na przykład poseł Marian Janicki. Od głosu wstrzymały się posłanki Barbara Błońska-Fajfrowska i Hanna Gucwińska, a w ogóle nie głosowała posłanka Ewa Kralkowska. Podobny brak dyscypliny wykazali posłowie koła Partii Ludowo-Demokratycznej. Marszałek Cimoszewicz zapowiedział, że wobec takich wyników głosowania nie będzie on w ogóle wprowadzał projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie pod obrady Sejmu tej kadencji. Wnioskodawczyniami projektu ustawy były posłanki Joanna Senyszyn (SLD) i Joanna Sosnowska (SdPl). Projekt cieszył się poparciem działaczek organizacji kobiecych, które aktywnie włączyły się w prace nad jej projektem. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?