Działacze związku zawodowego NSZZ Solidarność przygotowują do Komisji Europejskiej skargę dotyczą zakresu umów czasowych w Polsce. Jednocześnie zapewniają, że nie postulują całkowitej likwidacji umów czasowych, tylko eliminacji ich patologicznych form. Ich zdaniem obecne regulacje dotyczące umów czasowych są niezgodne z dyrektywą KE z 1999 r., której celem było ograniczenie takich umów. Związkowcy liczą, że Komisja pomoże wymusić zmianę obecnych przepisów.
Chodzi między innymi o przepis, który stanowi, że pracodawca może zatrudniać pracownika na czas określony tylko dwa razy z rzędu, a trzecia umowa z mocy prawa staje się umową na czas nieokreślony pod warunkiem, że od wygaśnięcia poprzedniej nie minął miesiąc. Związkowcy uważają, że ten okres powinien być wydłużony, gdyż obecnie pracodawcy łatwo omijają przepisy. Zatrudniają pracownika na umowę o dzieło, a po miesiącu ponownie mogą zawrzeć z nim umowę na czas określony.
NSZZ Solidarność domaga się też, by przepisami dotyczącymi umów czasowych objąć umowy zlecenia i o dzieło. Ich zdaniem takie umowy również są rodzajem pracy na czas określony, tylko wykonywanej na znacznie gorszych warunkach od pracy etatowej.
1872 - Urodził się Bertrand Russel, angielski filozof i działacz społeczny.
1895 - Urodził się Augusto Sandino, nikaraguański przywódca partyzancki.
1931 - Jednodniowy strajk 35 tysięcy górników z Zagłębia Dąbrowskiego zwiazany z zapowiedzią obniżki płac o 15 proc., w wyniku strajku obniżkę cofnięto.
1974 - Ukończono budowę najwyższego w świecie masztu radiowego w Gąbinie.
1980 - W południowokoreańskim Kwangju doszło do masakry studentów protestujących przeciwko dyktaturze generała Chun Doo-hwana.
1995 - W Nikaragui powstała lewicowa partia polityczna Movimiento Renovador Sandinista (MRS).
2006 - Parlament Nepalu proklamował laickość kraju.