
Warszawa: Demonstracja pod ambasadą RPA ws. masakry górników
[2012-08-24 17:18:53]
23 sierpnia pod budynkiem ambasady RPA na ulicy Koszykowej w Warszawie odbyła się demonstracja solidarnościowa z zastrzelonymi górnikami z kopalni Marikana, położonej 100 km na północny zachód od Johanesburga.
16 sierpnia południowoafrykańskie siły policyjne dokonały masakry strajkujących górników. Od strzałów z broni maszynowej zginęło 45 uczestników protestu. W kopalni Marikana wydobywa się platynę, jeden z najbardziej wartościowych kruszców. Pracownicy wykonują swoją pracę w bardzo niebezpiecznych warunkach. Kopalnia generuje ogromne zyski, tymczasem górnicy zarabiają ok. 4000 randów (380 euro).
W demonstracji udział wzięło ok 70 osób. Uczestnicy i uczestniczki w swoich przemówieniach akcentowali internacjonalistyczne znaczenie walki pracowniczej, domagali się niezwłocznego pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców masakry oraz wyrażali poparcie dla dalszych strajków w RPA.
Pracownikom ambasady przekazane zostało oświadczenie napisane przez organizatorów. Jedna z pracownic ambasady w odpowiedzi odczytała oficjalny komunikat, w którym zawarte były słowa wdzięczności za podjętą akcje i solidarność z obywatelami RPA oraz zapewnienia o niezwłocznym ukaraniu sprawców masakry.
Komunikat został ostro skrytykowany przez uczestników i uczestniczki demonstracji. Jego treść została określona jako "bezczelna" i "pełna obłudy".
Piotr Nowak
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?