
Warszawa: Pamięci Jolanty Brzeskiej
[2014-03-03 09:51:50]
Około stu osób wzięło w sobotę udział w pikiecie w rocznicę śmierci zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Pikieta odbyła się przed budynkiem przy ul. Nabielaka 9, w którym mieszkała Brzeska.
Złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Przed domem umieszczono także zdjęcia zamordowanej. Działacze lokatorscy wywiesili także listę nieruchomości z warszawskiej dzielnicy Mokotów, które są objęte roszczeniami reprywatyzacyjnymi.
Córka Jolanty Brzeskiej Magda Brzeska podziękowała zebranym za to że pamiętają o jej matce, a także działaczom lokatorskim za przekazywanie informacji o jej zabójstwie za granicę i walkę o prawa lokatorów z reprywatyzowanych budynków. Mówiła również o tym, że jej syn, po trzech latach wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią babci.
Podczas pikiety przemawiali przedstawiciele organizacji lokatorskich. Podkreślali oni, że proceder skupywania roszczeń reprywatyzacyjnych trwa, a kamienicznicy tacy jak Marek Mossakowski, który odzyskał budynek przy Nabielaka 9 mają się dobrze. Mówiono o tym, że przez miesiące po zabójstwie Brzeskiej w marcu 2011 roku policja i prokuratura starały się wmówić wszystkim, że doszło do samobójstwa. Dopiero w marcu 2013 roku biegli sądowi wydali ekspertyzę, z której wynikało, że Jolanta Brzeska nie miała skłonności samobójczych i doszło najprawdopodobniej do zabójstwa.
Wypowiadali się też lokatorzy z okolicznych budynków mówiąc o wciąż pojawiających się roszczeniach reprywatyzacyjnych i niszczeniu miejskiego zasobu mieszkaniowego.
Jolanta Brzeska, działaczka Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów pozostawała w konflikcie z Markiem Mossakowskim, próbującym wyrzucić ją z mieszkania w którym zamieszkiwała. Mossakowski jest człowiekiem zajmującym się skupowaniem roszczeń, jednym z najbardziej znanych warszawskich kamieniczników. Dzięki reprywatyzacji stał się właścicielem kilkudziesięciu budynków w całej Warszawie.
Spalone ciało Jolanty Brzeskiej zostało znalezione 1 marca 2011 w znajdującym się na obrzeżach Warszawy Lesie Kabackim. Policja nie ustaliła w jaki sposób się tam znalazła. Jak przypominali uczestnicy sobotniej pikiety jedynymi osobami, które stanęły w związku ze sprawą przed sądem byli działacze lokatorscy, obwiniani o organizację nielegalnych zgromadzeń upamiętniających zmarłą.
Piotr Ciszewski (fot. B.B.)
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?