Odwrót Polaków od Kościoła

[2014-07-12 23:47:55]

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił statystyki dotyczące uczestnictwa Polaków w praktykach religijnych. Wynika z nich, że w liczba osób uczestniczących w niedzielnej eucharystii zmniejszyła się przez rok o blisko 1 pkt proc. Badania za 2012 r. wskazywały, że do kościoła w niedzielę chodziło 40% Polaków, a w 2013 r było to już 39,1%. Po raz pierwszy wskaźnik spadł poniżej 40%. W latach 2003-2013 liczba osób biorących udział w niedzielnej mszy zmniejszyła się o 2 mln.

Najwyższy odsetek osób uczestniczy w niedzielnej eucharystii w południowo-wschodnich regionach Polski, czyli w diecezjach: tarnowskiej (69%) i rzeszowskiej (64,1%) oraz archidiecezjach przemyskiej (58,8%) i krakowskiej (51,3%).

Najmniej Polaków chodzi do kościoła w niedziele w regionach Polski północno-zachodniej: w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (24,3%), diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (25%), w archidiecezji łódzkiej (26,5%) i diecezji sosnowieckiej (27,5%). W archidiecezji warszawskiej w niedziele do kościoła przychodzi 30,4% osób. Spadek osób uczestniczących w mszach dotyczy wszystkich regionów w Polsce.

Autorzy badania wskazują, że w ostatnich latach dokonuje się polaryzacja postaw religijnych. Pierwszą grupą wyróżnioną w badaniu są osoby deklarujące się jako wierzące, ale w niewielkim stopniu angażujące się w życie Kościoła. Ich katolicyzm jest odziedziczony po poprzednich pokoleniach w rodzinie. To grupa najliczniejsza, ok. 60% Polaków. Druga grupa to osoby głęboko wierzące, zaangażowane we wspólnoty katolickie, np. o charakterze parafialnym, deklarujące poparcie dla moralności katolickiej. Trzecia grupa to ludzie zdystansowani od Kościoła, niewierzący i niepraktykujący.

Zdaniem autorów badania w ostatnich 20 latach najliczniejsza grupa tzw. kulturowych katolików wyraźnie się zmniejsza na rzecz obu skrajnie przeciwstawnych sobie grup – zaangażowanej w życie Kościoła i zdystansowanej od niego. Te dwa bieguny systematycznie się rozszerzają. Osoby, których związek z religią wiązał się przede wszystkim z tradycją rodzinną, a w mniejszym stopniu z osobistym doświadczeniem wiary, stopniowo przestają praktykować.

Badanie ISKK jest dokonywane co roku i oparte na kwestionariuszach w całym kraju wypełnianych przez proboszczów w poszczególnych parafiach.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku