Około 23.40 czasu lokalnego w Moskwie zastrzelony został Borys Niemcow, jeden z liderów antyputinowskiej opozycji. Ciało polityka, ubranego w dżinsy i T-shirt, znaleziono na Wielkim Moście w centrum rosyjskiej stolicy. W jego ciele były cztery kule, świadkowie mówią o kilku sprawcach i sześciu strzałach. Towarzysząca Niemcowowi młoda kobieta wyszła z ataku bez szwanku.
Niemcow miał 55 lat. Stał na czele partii Sojusz Sił Prawicowych. W latach 1997-1998 był wicepremierem, w 2008 r. kandydował na prezydenta Rosji. Należał do najzagorzalszych krytyków Władimira Putina. Ostatnio potępiał zajęcie przez Rosję Krymu oraz wsparcie udzielane przez nią separatystom z Donbasu. Był jednym z organizatorów zaplanowanego na niedzielę antyputinowskiego marszu "Wiosna". 10 lutego w wywiadzie dla gazety "Sobiesiednik" mówił, że jego matka obawia się, iż Putin go zabije.
Informację o zamordowaniu Niemcowa potwierdził rosyjski rząd. Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy Putina, powiedział, że zdaniem rosyjskiego prezydenta to "brutalne morderstwo ma wszelkie znamiona zabójstwa na zlecenie i może być prowokacją".
Fot.: Artem Sizow / gazeta.ru
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.