Sondaż: PiS - 35 proc., Nowoczesna - 21 proc., PO - 15 proc., Kukiz - 8 proc.

[2015-12-11 18:47:10]

Jak wynika z grudniowego sondażu CBOS, 35 proc. badanych deklarujących chęć udziału w wyborach wyraziło poparcie dla PiS (w stosunku do wyniku wyborczego, to odsetek niższy o niespełna 3 punkty procentowe), 21 proc. – dla Nowoczesnej (wzrost o ponad 14 pkt proc.), 15 proc. – dla PO (spadek prawie o 9 pkt proc.), a dla Ruchu Kukiz'15 – 8 proc. (minimalnie mniej w porównaniu z wynikiem wyborczym).

Według sondażu pozostałe ugrupowania nie weszłyby do parlamentu. Na kolejnych miejscach znalazły się cztery ugrupowania mające podobne poparcie - partia KORWIN, SLD, Partia Razem oraz PSL (po 3 proc. głosów).

W porównaniu z sondażem przedwyborczym oraz wynikiem wyborów straciły PSL i Partia KORWiN. Partia Razem osiągnęła wynik bliski jej notowań z wyborów, natomiast wyraźnie zyskała w zestawieniu z badaniem sprzed wyborów. SLD i Twój Ruch (z 1 proc. poparciem) osiągnęły w grudniu rezultat dokładnie taki sam, jak sprzed utworzenia wspólnej lewicowej koalicji - w lipcu 2015 roku. Jest to wynik w sumie prawie o połowę niższy niż poparcie, jakie w wyborach odnotowała koalicja Zjednoczona Lewica, którą m.in. te partie współtworzyły.

Po przeszło miesiącu od wyborów 6 proc. deklarujących chęć uczestniczenia w głosowaniu nie wiedziało, które ugrupowanie lub ruch polityczny by w nim poparło.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, udział w nich chciałoby wziąć 64 proc. dorosłych Polek i Polaków, a więc nieco mniej, niż deklarowało na tydzień przed dniem wyborów (o 4 punkty procentowe).

W okresie, który upłynął od wyborów, wyraźnie wzrósł odsetek obywateli z góry odrzucających uczestnictwo w demokratycznych procedurach. Taką postawę demonstruje obecnie prawie jedna czwarta wszystkich uprawnionych do głosowania (24 proc., wzrost o 9 pkt proc.), 12 proc. nie jest pewne, czy uczestniczyłoby w wyborach (spadek o 5 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 grudnia 2015 roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku