SdPl w sprawie dyskryminacji w Słupsku

[2005-09-21 13:28:10]

Platforma Programowa Socjaldemokracji Polskiej "Prawa Człowieka i Podstawowe Wolności" wydała oświadczenie w sprawie doniesień mediów na temat dyskryminacyjnych praktyk w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Słupsku.

Według informacji Radia Gdańsk dyrekcja MZK nakazała pracownikom wypełnić ankietę w której pytano m.in. o preferencje seksualne, stosunki z rodziną i potrzeby fizjologiczne. Test nie był anonimowy.

W ankiecie było blisko siedemset pytań w tym m.in. takie, ile razy dziennie pracownik korzysta z toalety czy jaka jest jego orientacja seksualna. Według dyrekcji firmy test ten miał sprawdzić czy wśród pracowników niższego szczebla są osoby o zdolnościach kierowniczych i był zupełnie dobrowolny.

W stanowisku SdPl z 21 września czytamy m.in.: "Oburzający jest fakt umieszczania w ankiecie pracowniczej pytań o określenie orientacji seksualnej. Naszym zdaniem takie działanie stanowi naruszenie zarówno normy konstytucyjnej zawartej w art. 32 ust 2 ustawy zasadniczej ale również art. 113 Kodeksu pracy. Wspomniany przepis prawa pracy stanowi wyraźnie, że: "(...) Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna". Tłumaczenie dyrekcji MZK, że ankieta miała sprawdzić predyspozycję kierownicze poszczególnych osób może prowadzić do konkluzji, że na stanowiskach kierowniczych w słupskim MZK niemile widziane są osoby o odmiennej orientacji seksualnej".

Działacze platformy zaapelowali do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych aby wszczął w tej sprawie postępowanie z urzędu, a do organizacji związkowych w słupskim MZK oraz w innych zakładach pracy w tym mieście o potępienie działań władz firmy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku