Huczne obchody rocznicy śmierci papieża

[2006-04-02 19:21:49]

2 kwietnia mija rocznica śmierci Karola Wojtyły. Z tej okazji w całym kraju trwają uroczystości żałobne.

W krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbyła się msza św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji papieża, którą odprawił kardynał Stanisław Dziwisz. Apelował on, aby pamiętając o Janie Pawle II, Polacy pojednali się. Uczestniczący w mszy prezydent Lech Kaczyński powiedział po jej zakończeniu, że liczy, iż apel Dziwisza spotka się z odzewem ze strony polityków. W łagiewnickiej mszy uczestniczyło ok. 10 tys. wiernych z całego kraju.

Również w intencji beatifikacji i kanonizacji Jana Pawła II odbyła się msza polowa w Wadowicach, która odprawił bp Tadeusz Pieronek. Zgromadziła ona kilka tysięcy wiernych.

W całej Polsce w niedzielę odbywają się liczne koncerty i imprezy artystyczne. Dziesiątki tysięcy ludzi w kraju modli się w intencji papieża.

Powstają też nowe placówki, mające kultywować życie i twórczość Jana Pawła II. W Warszawie w przeddzień rocznicy śmierci Papieża rozpoczęło działalność "Centrum Myśli Jana Pawła II", a w Ełku otwarto charytatywne Centrum "Nie lękajcie się" im. Jana Pawła II.
Nie można się dziwić, że Polacy czczą pamięć swojego papieża. Tym niemniej rytuały wokół śmierci papieża mają też swoje polityczne znaczenie, o którym warto pamiętać. Jego sens jasno wyrazili prezydent Kaczyński wraz z kardynałem Dziwiszem. Pamięć o papieżu ma jednoczyć naród. Wobec śmierci papieża wszyscy stają się "Polakami – katolikami", dla których spajającym punktem odniesienia jest zmarły zwierzchnik Watykanu. Jakąkolwiek krytykę nauk papieskich traktuje się jako obrazę majestatu, a niechęć do kultu papieża jest surowo piętnowana, o czym niedawno miał okazję przekonać się Jerzy Urban. Również wydawanie pieniędzy publicznych na kolejne placówki katolickie staje się oczywistością, której nie wolno kwestionować. Papież umarł, ale pamięć o nim jest i będzie jeszcze długo wykorzystywana przez polityków i episkopat, którzy chcieliby uczynić z Polski państwo wyznaniowe.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku