Australia: precz z obozami dla imigrantów

[2002-03-30 10:22:02]

W Austrlii dosz³o do prawdziwego szturmu na obóz dla nielegalnych uchod¼ców w Woomera po³o¿onym w centrum kraju. Ponad 1000 demonstrantów zwi±zanych z organizacjami obrony praw cz³owieka sforsowa³o siatkowy p³ot wokó³ obozu i podczas szamotaniny z policj± umo¿liwi³o ucieczkê kilkudziesiêciu imigrantom. Podczas walk wiele osób (w tym 17 policjantów) zosta³o rannych. Policji uda³o siê zatrzymaæ kilkunastu manifestantów i 31 zbieg³ych uchod¼ców.

W Woomera przetrzymywanych jest 700 pochodz±cych g³ównie z Bliskiego Wschodu imigrantów, którym Australia odmówi³a w³a¶nie przyznania azylu (czeka ich deportacja) oraz 300 kolejnych, którzy oczekuj± na decyzjê w³adz. Ostatnio w obozie dochodzi³o do rozruchów i strajków g³odowych.

Obroñcy praw cz³owieka zapowiadaj± wielotysiêczne demonstracje na rzecz przyznania uchod¼com azylu w Woomera podczas ¦wi±t Wielkanocnych. Sprzeciwiaj± siê izolowaniu uciekinierów, za które Australia zosta³a ju¿ potêpiona przez ONZ.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Go¼dzik
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek

Wiêcej og³oszeñ...


23 maja:

1863 - Ferdynard Lassalle powo³a³ do ¿ycia Powszechny Niemiecki Zwi±zek Robotniczy, bêd±cy prekursorem SPD.

1871 - Na barykadzie rewolucyjnego Pary¿a zgin±³ Jaros³aw D±browski, polski genera³, powstaniec styczniowy, komunard paryski; pochowany na cmentarzu Pere Lachaise.

1920 - Powsta³a Komunistyczna Partia Indonezji (PKI).

1924 - Urodzi³ siê Karlheinz Deschner, niemiecki pisarz, krytyk Ko¶cio³a katolickiego.

1926 - Urodzi³ siê Joe Slovo, po³udniowoafrykañski prawnik i lewicowy dzia³acz polityczny.

1931 - Pocz±tek XXII Kongresu PPS w Krakowie; lewe skrzyd³o partii krytykuje taktykê Centrolewu.

1978 - W Warszawie zmar³ Stanis³aw Bieniek, ps. Szela, partyzant GL i AL, lewicowy polityk i dzia³acz spó³dzielczy.


?
Lewica.pl na Facebooku