Francja: 75 tys. euro kary za udział protestach

[2003-10-13 20:31:12]

Do 5 lat więzienia lub do 75 tys. euro (ok. 350 tys. złotych) - takie kary przewiduje się już wkrótce we Francji za udział w demonstracjach organizowanych przez przeciwników energii atomowej. Protesty są spodziewane na początku przyszłego miesiąca z powodu mającego się odbyć kolejnego transportu odpadów radioaktywnych do niemieckiego Gorleben.

Jak pisze belgijska gazeta »Le Soir«, odpowiedni dekret rządu francuskiego ma powodować, że aktywiści ruchów ekologicznych będą traktowani jak potencjalni terroryści. Według tych informacji, czas przeprowadzenia listopadowego transportu ma być utrzymywany w ścisłej tajemnicy.

Greenpeace i inne organizacje ekologiczne zapowiedziały już złożenie protestu wobec nowych regulacji prawnych. Pascal Braud, rzecznik francuskiej organizacji „Sortir du nucléaire” powiedział, że podpieranie się władz w Paryżu argumentem możliwych zamachów terrorystycznych to tylko ostateczne potwierdzenie, iż planowany transport będzie naprawdę niebezpieczny.

Ekolodzy zapowiadają dokładne określenie czasu planowanych transportów i podanie tej informacji do publicznej wiadomości w internecie.

Podobne przepisy nie obowiązują w Niemczech. Władze Belgii, przez której terytorium przebiega tranzyt poinformowały natomiast, że nie wydaje im się sensownym przyłączenie do rozwiązań francuskich, gdyż od lat stosują przy okazji podobnych transportów przyjętą uregulowaniami międzynarodowymi zasadę „transparentności działań”.

Transporty odpadów do położonego w Dolnej Saksonii składu w Gorleben odbywają się od końca lat 70-tych. Od tego też czasu mają tam miejsce protesty antyatomowe; część aktywistów ówczesnego ruchu antyatomowego brała udział w kształtowaniu niemieckiego ugrupowania Zielonych.

Piotr Marczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku