Narasta konflikt Mołdawii i Naddniestrza

[2004-08-15 11:10:16]

Po zamknięciu przez władzę separatystycznej Naddniestrza szkół z wykładowym językiem rumuńskim narasta konflikt między tą republiką, a Mołdawią.

W mieście Bendery (Tighina) na w szkołach trwa protest uczniów i nauczycieli przeciwko decyzjom prezydenta Naddniestrza Igora Smirnova. Pilnuje go milicja i grupa rosyjskojęzycznych mieszkańców. Wstęp do budynku mają jedynie reprezentanci OBWE, którzy dostarczają wodę i jedzenie dla dzieci.

Protestujący krytykują także władze Mołdawii zarzucając im bierność w całym konflikcie.

Tymczasem mołdawskie władze wprowadziły blokadę ekonomiczną Naddniestrza. Władze w Tyraspolu zagroziły w odwecie przerwaniem dostaw gazu i energii elektrycznej. Znaczna część budżetu zbuntowanego regionu pochodzi z eksportu towarów przez Mołdawię, z kolei przez Naddniestrze w kierunku zachodnim biegną ważne gazociągi i linie energetyczne. Zlikwidowano także połączenia kolejowe przez Dniestr.

Padają także ostre deklaracje ze strony polityków. 1 sierpnia podczas obchodów dnia pamięci ofiar wojny z 1992 r. Smirnov oskarżył prezydenta Mołdawii Władimira Voronina o ludobójstwo dokonane na ludności Naddniestrza.

W cały konlikt zaangażowały się także Rumunia oraz OBWE i UE. Bukaresztańska prasa krytykuje obie strony konfliktu. Dzienniku "Romania Libera" napisał, że minister do spraw zjednoczenia Mołdawii Vasile Sova "mówi tylko po rosyjsku i w takiej sytuacji wszystko jest jasne". Także komunistyczny prezydent Mołdawii Voronin, zdecydowany przeciwnik połączenia kraju z Rumunią, oskarżany jest przez bukaresztańskie gazety o nie respektowanie praw człowieka.

Naddniestrze ogłosiło secesję w 1990 roku i obroniło ją w 1992 roku, po sześciu miesiącach krwawych walk. Konflikt zakończył się, gdy na teren separatystycznej republiki wkroczyły wojska rosyjskie. Zginęło wtedy ponad 600 osób. Naddniestrze zamieszkane jest głównie przez ludność ukraińską i rosyjską.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku