O sytuacji w Iraku
[2004-08-22 10:13:45]
Tymczasem z Nadżafu docierają sprzeczne informacje dotyczące sytuacji wokół meczetu Alego. Klucze do mauzoleum Imama Alego w irackim Nadżafie są wciąż w rękach bojowników Armii Mahdiego i nie zostały jeszcze przekazane wielkiemu ajatollahowi Alemu Sistaniemu - powiedział agencji AFP bliski współpracownik al-Sadra. Inny ze współpracowników Muktady as-Sadra, szejk Ahmad al-Szejbani, zapowiedział wczoraj, że bojownicy Armii Mahdiego będą pilnować meczetu Imama Alego także po przekazaniu świątyni ajatollahowi Sistaniemu. Zapowiedział również, że Amerykanie nie będą mieli wstępu do Nadżafu, świętego miasta szyitów. Zwiększa się także liczba ofiar wśród okupantów. W dwóch odrębnych atakach, do jakich doszło wczoraj w Bagdadzie i w jego okolicy zginęło trzech amerykańskich żołnierzy, a pięciu zostało rannych. Tym samym, liczba Amerykanów poległych podczas ostatniej interwencji w Iraku wzrosła do 711. W eksplozji bomby-pułapki, do której doszło na drodze w pobliżu miasta Samara - leżącym około stu kilometrów na północ od Bagdadu - zginęło dwóch Amerykanów, a trzech zostało rannych. Polski żołnierz zginął, a 6 zostało rannych na jednej z dróg w okolicach Hilli, miasta położonego 5 kilometrów od obozu Babilon. Dwóch żołnierzy zginęło w wypadku polskiego patrolu ostrzelanego z broni maszynowej. W Nadżafie zaginął włoski dziennikarz pracujący - między innymi - dla włoskiego tygodnika "Diario". Ministerstwo spraw zagranicznych w Rzymie potwierdziło, że od czwartku nie ma żadnych wieści od 56-letniego Enzo Baldoniego. Ostanio widziano go w objętym działaniami zbrojnymi świętym mieście szyitów Nadżafie, gdzie pracował razem z irackim kierowcą. W Iraku zaginęło także dwóch francuskich dziennikarzy. Christian Chesnot oraz Georges Malbrunot, będący współpracownikami francuskiego radia RFI i paryskiego dziennika "Le Figaro", od czwartku nie kontaktowali się ze swoimi redakcjami. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?