Argentyna: Protest Zanona

[2004-09-17 09:48:01]

14 września w stolicy Argentyny, Buenos Aires, demonstrowała grupa około 200 osób. Było wśród nich 100 przedstawicieli załogi fabryki ceramiki Zanon. Zebrani domagali się zalegalizowania przez władze faktu przejęcia fabryki przez samorząd pracowniczy. Sprzeciwiali się naciskom władz dążących do przejęcia fabryki i zatrudnienia zwolnionych w ramach programów zwalczania bezrobocia.

Zakłady Zanon znajdują się pod kontrolą ich załogi od marca 2002 roku. Wówczas to, w związku z kryzysem w Argentynie prywatny waściciel chciał zamknąć fabrykę. Robotnicy rozpoczęli jej okupację i sami zorganizowali produkcję.
Przykład Zanona zadaje kłam neoliberalnym bajkom, że do zarządzania zakładem trzeba rzesz menadżerów i kierowników z uniwersyteckimi dyplomami. W ogromnej wiekszości przypadków działaja oni tylko po to aby uzasadnić że są potrzebni, na produkcji i jej zmianach najlepiej znają się natomiast pracownicy.

Wbrew temu co twierdzą liberałowie zwykli ludzie nie są głupi i w odpowiednich warunkach potrafią organizować się w miejscu pracy.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku