Mołdawia przed wyborami
[2005-02-04 23:57:14]
![]() Kością niezgody jest kwestia możliwości brania udziału w wyborach dla mieszkańców nieuznawanej przez żadne państwo na świecie tzw. Republiki Naddniestrzańskiej. Woronin po raz kolejny stwierdził, że nie będzie komisji wyborczych na terenie Naddniestrza. Wzywała do tego opozycja, a także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Woronin odmowę uzasadniał względami bezpieczeństwa. Tymczasem w Naddniestrzu trwa podsycana przez władze kampania na rzecz mołdawskiej opozycji. Ma ona na celu podważenie komunistycznego rządu w Kiszyniowie. W wyborach zaplanowanych na 6 marca liczyć się będzie każdy głos - w sondażach rządzący komuniści idą łeb w łeb z trzema głównymi siłami opozycji. W separatystycznym Naddniestrzu mieszka ok. 600 tys. osób, w Mołdawii - według ostatniego spisu - niespełna 2,5 mln. Niektórzy sądzą, że w Mołdawii może dojść do powtórki scenariusza znanego z Gruzji czy Ukrainy. Według przeciwników tej opinii unimożliwiają to choćby głębokie podziały wśród opozycji. Mołdawia jest dziś jedynym państwem w Europie, w którym samodzielnie rządzą komuniści. Po ostatnich wyborach zdobyli miażdżącą przewagę i mogli wybrać swego lidera Woronina prezydentem. Teraz według sondaży mają około 40 proc. Mołdawia pod rządami komunistów, którzy szli do wyborów z hasłami prorosyjskimi, zaczęła objawiać w polityce zagranicznej silną orientację proeuropejską. Woronin podjął dialog z Bukaresztem na temat jego wspierania Mołdawii w UE, gdy Rumunia stanie się już członkiem Unii. Zaprosił też licznych obserwatorów z OBWE i innych zachodnich organizcji, zwykle mocno krytycznych wobec władz w Kiszyniowie. Naddniestrze, które uchodzi za "komunistyczny skansen", zwróciło się ostatnio do Rosji o zwiększenie kontyngentu wojskowego w stacjonujących tam siłach pokojowych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?