Protesty antywojenne w rocznicę inwazji (akt.)

[2005-03-21 16:52:11]

W drugą rocznicę inwazji USA na Irak mieszkańcy miast całego świata protestowali przeciwko wojnie oraz imperialistycznej polityce Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

W stolicy Czech - Pradze - marsz rozpoczął się na Placu Wacława. Manifestanci przemaszerowali następnie przed ambasadę USA. W proteście wzięło udział ponad 300 osób. Uczestnicy krzyczeli "Niech żyje Irak!" oraz hasła potępiające amerykańską politykę bliskowschodnią. Zbierano podpisy pod petycją do George’a W. Busha, żądającą przerwania okupacji Iraku. Demonstrację zorganizowało Międzynarodowe Forum Pokoju.

Kilka tysięcy osób protestowało w stolicy Danii - Kopenhadze. Uczestnicy protestu domagali się powrotu duńskich żołnierzy do domu oraz zakończenia okupacji Iraku. Na wiecu przemawiali przedstawiciele dwóch duńskich parlamentarnych partii politycznych sprzeciwiających się wojnie w Iraku, działaczka antywojenna Ulla Roeder oraz były oficer wywiadu Frank Greville. Mniejsze manifestacje odbywały się także w innych duńskich miastach, między innymi w Aarhus i Odense.

Protestowali także Szwedzi i Finowie. Marsze i wiece antywojenne odbyły się w 20 szwedkich miastach, z czego największe manifestacje miały miejsce w Göteborgu i Sztokholmie. W obu imprezach wzięło udział około 1500 osób. Manifestacja w stolicy Finlandii - Helsinkach - zgromadziła natomiast około 1000 osób.

300 osób protestowało w stolicy Cypru - Nikozji. Udział w manifestacji wzięli zarówno Cypryjczycy greckiego, jak i tureckiego pochodzenia. Przemaszerowali oni ulicami miasta z centralnego placu Nikozji pod amerykańską ambasadę. Manifestanci krzyczeli: "Rzeźniku Bush - wynocha z Iraku", oraz "Niech żyje Palestyna".

20 tysięcy osób protestowało w Stambule. Na okoliczność marszu antywojennego do miasta przybyły osoby także z innych miast. W proteście wzięli udział także Irakijczycy mieszkający w Turcji.

Największe europejskie demonstracje odbyły się w Londynie, Brukseli i Rzymie. W dwóch pierwszych z tych miast protestowało po około 100 tysięcy osób. Ulicami stolicy Włoch przeszło natomiast ponad 60 tysięcy osób. Mniejsze demonstracje odbyły się także w innych włoskich miastach: Mediolanie, Rimini, Turynie, Cagliari i Wenecji.

Pamięć o drugiej rocznicy inwazji USA na Irak wyrazili także mieszkańcy Sao Paulo w Brazylii, gdzie przeciwko wojnie protestowały 3000 osób oraz Buenos Aires w Argentynie, gdzie sprzeciw wobec polityki USA wyraziło ponad 10 tysięcy osób.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 maja:

1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.

1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".

1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.

1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.

1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.

1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.

1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.


?
Lewica.pl na Facebooku