
Demonstracje we Francji
[2005-09-07 19:48:50]
3 września, na wezwanie organizacji społecznych, religijnych, charytatywnych, lewicowych oraz związków zawodowych, ulicami Paryża przeszła wielotysięczna manifestacja ludzi domagających się zapewnienia pomocy i poparcia osobom, mieszkających w złych warunkach, biedzie i opuszczeniu.
Bezpośrednią przyczyną protestów w stolicy Francji stały się ostatnie tragiczne pożary, w których spłonęło kilkadziesiąt osób.
***
5 września protestujący transportowcy zablokowali dojazdy do magazynów paliw w kilku rejonach kraju.
Hasło do akcji protestacyjnych przeciwko gwałtownym podwyżkom cen paliw dały związki zawodowe transportowców, które zapowiadają blokadę magazynów paliw i zakładów petrochemicznych, a także większych stacji benzynowych oraz przejść granicznych.
Związkowcy domagają się od rządu obniżenia akcyzy na paliwa i natychmiastowej pomocy finansowej dla przedsiębiorstw transportu drogowego.
Szymon Martys
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
22 maja:
1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.
1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.
1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.
1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.
1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.
2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.
2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.
2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.
?