OECD: Pogarsza się edukacja w USA

[2005-09-14 03:36:22]

Z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Stany Zjednoczone tracą mocarstwową pozycję w dziedzinie edukacji. OECD, do której należy 30 krajów, co roku przedstawia raport na temat edukacji, aby ocenić systemy edukacyjne i określić, czy nie należy zmienić krajowych strategii w tym zakresie.

Wśród krajów uprzemysłowionych USA zajmują dziewiąte miejsce pod względem procentu dorosłych w wieku 25-34 lata, którzy ukończyli przynajmniej szkołę średnią. W tej samej grupie wiekowej dla osób, które ukończyły szkołę pomaturalną, USA zajmują, razem z Belgią, pozycję siódmą. W obu tych klasyfikacjach USA przodowały w świecie jeszcze 20 lat temu – powiedział w poniedziałek dyrektor ds. edukacji OECD Barry McGaw.

Stany Zjednoczone nadal pozostają na czele „gospodarki wiedzy”, która wykorzystuje informację do osiągania korzyści gospodarczych – powiedział McGaw. – Ale „wkład edukacji w tę gospodarkę słabnie, i to powinno martwić”.

Ranking OECD opiera się na wynikach międzynarodowych testów, które opublikowano w grudniu. Pokazują one, że w porównaniu ze swymi rówieśnikami w Europie, Azji i gdzie indziej, 15-letni Amerykanie sytuują się poniżej średniej pod względem zastosowania umiejętności matematycznych w codziennym życiu. Najlepiej radzą sobie z tym młodzi Finowie, Koreańczycy, Holendrzy, Japończycy, Kanadyjczycy i Belgowie.

Wziąwszy pod uwagę, ile USA wydają na edukację swoich obywateli, ten relatywnie niski wynik osiągnięć uczniów szczebla średniego pokazuje, że system amerykańskiego szkolnictwa jest „wyraźnie niewydajny” – powiedział McGaw. Na wszystkich poziomach kształcenia, USA wydają na studenta 11.152 dolary. Nieco więcej wydaje na ten cel tylko Szwajcaria, gdzie wydatki te wynoszą 11.334 dolary. „Najlepsze szkoły w USA są nadzwyczajne – powiedział McGaw. – Ale wielką troską napawa w USA zróżnicowanie jakości placówek kształcenia, i fakt, że oczekiwania w tym zakresie nie są dość wysokie”.

Z raportu OECD wynika też, że w USA wykształcone kobiety wciąż otrzymują niższe płace niż mężczyźni.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 maja:

1885 - W Paryżu zmarł Victor Hugo, francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk o postępowych poglądach.

1885 - Urodził się Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej. Zamordowany przez faszystów.

1922 - Urodził się José Craveirinha, mozambicki dziennikarz i poeta tworzący w jęz. portugalskim uważany za największego poetę Mozambiku. Działał w lewicowym ruchu FRELIMO, walczącym o niepodległość Mozambiku.

1928 - We lwowskim procesie przywódcy Białoruskiej Robotniczo-Włościańskiej "Hromady" zostali skazani na wyroki wieloletniego więzienia.

1942 - W Warszawie zmarł Adam Próchnik, przewodniczący KC Polskich Socjalistów, działacz oświatowy, historyk.

2005 - W Atenach zmarł Charilaos Florakis, grecki działacz komunistyczny.

2005 - Wybory prezydenckie w Mongolii wygrał Nambaryn Enchbajar, kandydat lewicowej Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej.

2015 - W Irlandii jako pierwszym kraju na świecie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci poprzez referendum.


?
Lewica.pl na Facebooku