Portugalia: Będzie referendum w sprawie aborcji
[2005-09-29 20:52:18]
![]() Rząd José Sócratesa, Partia Socjalistyczna oraz Blok Lewicy chcą, żeby referendum odbyło się 27 listopada. Decyzja będzie jednak należała do prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Przeciwko referendum i liberalizacji ustawy antyaborcyjnej opowiadają się prawicowe: Partia Ludowa i Partia Socjaldemokratyczna. Od głosu wstrzymali się komuniści i lewicowi zieloni ze Zjednoczonej Koalicji Demokratycznej, którzy stoją na stanowisku, że to parlament powinien zadecydować o zmianie szkodliwej ustawy, a nie rozpisywać referendum. Parlament już w kwietniu podjął uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, jednak wówczas prezydent Sampaio odmówił zarządzenia głosowania twierdząc, że rozpisanie referendum w środku lata nie gwarantowałoby reprezentatywności wyników. Prawo antyaborcyjne w Portugalii należy do najbardziej surowych w Europie. Zabiegi usunięcia ciąży są bardzo rzadko dokonywane nawet, jeśli utrzymanie ciąży zagrażałoby zdrowiu matki i dziecka. Decyzja w sprawie ewentualnej aborcji pozostawiona jest lekarzowi prowadzącemu. W przypadku usunięcia ciąży nielegalnie karany jest nie tylko wykonawca zabiegu, lecz także sama kobieta, której grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Portugalczycy w 1998 roku głosowali już raz w referendum w sprawie liberalizacji prawa antyaborcyjnego. Wówczas 51 proc. opowiedziało się przeciwko zmianom, a 49 proc. poparło pomysły liberalizacji prawa. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?