Irlandia: Protest przeciwko polityce Irish Ferries
[2005-12-09 20:59:22]
![]() Kadra menagerska tej korporacji zamierza zwolnić ponad 550 irlandzkich pracowników, by zastąpić ich tańszymi robotnikami z Europy Wschodniej. Minimalne zarobki obowiązujace w Irlandii wynoszą 7,65 euro na godzinę, robotnicy z Polski, Litwy czy Słowacji zarabiać mieli by po 3,5 euro na godzinę. Narodowy Dzień Protestu Przeciwko Irish Ferries połączył niemal wszystkie siły polityczne w Irlandii. W 80-tysięcznym marszu w Dublinie uczestniczyły zwiazki zawodowe, socjaliści, anarchiści, grupy migrantów zarobkowych z poszczególnych krajów Europy, przedstawiciele Sinn Féin, organizacje społeczne. W demonstracji uczestniczyli także polscy robotnicy pracujący na Zielonej Wyspie. Irlandczycy oceniając skalę protestu mówią, że powstał legendarny śpiący olbrzym. Związkowcy ostrzegają, że jeżeli pomysł Irish Ferries zostanie zrealizowany, wówczas precedens ten szybko znajdzie licznych naśladowców. Irlandcy pracodawcy, by zmniejszyć koszty zatrudnienia, zlecać będą poszczególne zadania firmom z krajów Europy Środkowej i Wschodniej lub werbować pracowników z tamtejszych agencji pośrednictwa pracy. Robotnicy ze Wschodu pracowaliby wówczas w Irlandii "w delegacji", prawnie będąc jednak polskimi czy słowackimi pracownikami. Dopuszczenie do takich praktyk zniweczy w ciągu kilku lat dorobek socjalny Irlandii, obniżając jej standardy płacowe i poziom życia Irlandczyków. Po kilkadziesiąt tysięcy osób zgromadziły marsze solidarnościowe, które odbyły się w Cork i Galway. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
20 maja:
1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.
1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.
1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.
1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.
1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.
1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.
1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.
2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.
2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.
2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.
?