Portugalia: Wybory prezydenckie
[2006-01-22 02:39:25]
![]() Zdecydowanym faworytem wyborów jest wspólny kandydat portugalskiej prawicy - profesor ekonomii, zwolennik liberalizmu, były premier kraju - Aníbal Cavaco Silva. 66-letni polityk wywodzi się z największego ugrupowania prawicowego - Partii Socjaldemokratycznej. Został także poparty przez mniejszą Partię Ludową. Cavaco Silva ma szansę wygrać już w pierwszej turze wyborów, co zawdzięczać będzie przede wszystkim podzieleniu lewicy, ponieważ - co podkreślają media - praktycznie nie prowadził kampanii wyborczej. Ostatnie sondaże dają kandydatowi PSD i PP 52-53 proc. poparcia, choć jeszcze przed tygodniem jego notowania zbliżały się do 57 proc. Drugie miejsce w sondażach zajmuje Manuel Alegre - były polityk Partii Socjalistycznej, który przegrywając wewnątrzpartyjną walkę o nominację jako reprezentant ugrupowania w wyborach, zdecydował się startować jako "niezależny". Alegre - 69-letni prawnik - ma największe, spośród kandydatów szeroko rozumianej lewicy, szanse na wejście do drugiej tury wyborów. Sondaże dają mu od 16 do 21 proc. poparcia. Drugim kandydatem centrolewicowym jest były prezydent, 81-letni historyk, filozof i prawnik - Mário Soares. Jest on także oficjalnym kandydatem rządzącej krajem Partii Socjalistycznej, a poparcia udzielił mu także premier kraju José Sócrates. Soares uzyskuje w sondażach poparcie rzędu 12-17 proc., choć jeden z instytutów daje socjaliście drugie miejsce, za Cavaco Silvą. Trzech pozostałych kandydatów opcji lewicowej nie otrzymuje w sondażach więcej niż 10 proc. głosów. Francisco Louçã - kandydat Bloku Lewicy - otrzymuje w sondażach około 8 proc. głosów, Jerónimo de Sousę - kandydata komunistów i lewicowych zielonych - chce poprzeć około 6 proc. głosujących, zaś António Garcia Pereira - kandydat Komunistycznej Partii Portugalskich Robotników, ugrupowania o sympatiach maoistowskich - uzyskuje poparcie zdecydowanie niższe niż 5 proc. głosów. Jak wskazują sondaże, około 10 proc. wyborców jest nadal niezdecydowanych, na kogo odda swój głos. Tegoroczne wybory prezydenckie mogą spowodować, że prawica przejmie urząd prezydenta po raz pierwszy od czasu "goździkowej rewolucji" w 1974 roku. Gdyby żaden z kandydatów nie uzyskał w pierwszej turze więcej niż 50 proc. głosów, 12 lutego odbędzie się druga tura, w której wezmą udział dwaj politycy z największym poparciem po dzisiejszym głosowaniu. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 maja:
1871 - Rozpoczął się tzw. krwawy tydzień w trakcie którego wojska wierne rządowi (wersalczycy) brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tys. osób.
1920 - Rozpoczął się XVII Kongres PPS; uchwalono nowy programi partii, w którym stwierdzono, że "PPS dąży do Polskiej Republiki Socjalistycznej".
1923 - Rozpoczął swe obrady kongres w Hamburgu, na którym powstała Socjalistyczna Międzynarodówka Robotnicza, tradycyjnie nazywana też II Międzynarodówką, której członkiem była PPS.
1935 - Zmarła Jane Adams, amerykańska bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 r.
1981 - François Mitterrand został zaprzysiężony na prezydenta Francji.
1993 - Strajk komunikacji miejskiej w Warszawie.
1994 - W Londynie zmarł Ralph Miliband, brytyjski socjolog i myśliciel marksistowski.
?