Palestyna: Hamas zwycięzcą wyborów

[2006-01-29 02:12:12]

Według podanych w sobotę ostatecznych wyników środowych wyborów w Autonomii Palestyńskiej, Hamas zdobył 74 mandaty, a rządząca dotąd partia al-Fatah - zaledwie 45.

Tym samym Hamas będzie mógł samodzielnie stworzyć rząd - łącznie w parlamencie zasiada 132 deputowanych.

Hamas jest radykalną organizacją islamską, sięgającą po działania zbrojne przeciw Izraelowi. Ofiarami jego zamachów padają również osoby cywilne, w tym dzieci. Izrael, USA i UE uznają go za organizację terrorystyczną. W jego programie jest postulat zniszczenia Izraela jako państwa.

Jednocześnie Hamas cieszy się dużą popularnością wśród Palestyńczyków z uwagi na prowadzone przez siebie programy społeczne - wsparcie dla najuboższych, szkoły, szpitale czy system pożyczek dla potrzebujących. Urzędnicy zasiadający z jego ramienia we władzach lokalnych mają opinię nieprzekupnych, w przeciwieństwie do członków al-Fatah, którzy uchodzą często za skorumpowanych. Ta sympatia Palestyńczyków do Hamasu po raz pierwszy jednak dała swój wyraz w wyborach - dotąd zawsze wygrywała w nich partia Fatah.

Izrael i USA odmawiają wszelkich rozmów z Hamasem przynajmniej dopóty, dopóki nie zrezygnuje on z walki zbrojnej.

Hamas, mimo krytyki innych państw i medialnych komentatorów, ma silny mandat do sprawowania władzy. Środowe wybory miały w pełni demokratyczny charakter, co podkreślali również międzynarodowi obserwatorzy, którzy przyjechali głównie z USA, UE i Egiptu. Wysoka była też frekwencja - ponad 77 proc.

Podane w sobotę wyniki ostateczne minimalnie różnią się od wyników oficjalnych ogłoszonych w piątek, o których pisaliśmy już na www.lewica.pl

W przeciwieństwie do oficjalnych wyników, sondaże exit-polls "pokazały", że w Palestynie al-Fatah zwyciężyła nad Hamasem. Dawna partia Jasera Arafata miała otrzymać 45-42 proc. poparcia, a jej główni konkurenci występujący pod szyldem "Lista zmian i reform" - 42-35 proc. głosów. Polakom, oszukanym podczas ostatnich wyborów przez ośrodki badania opinii publicznej, wypada po raz kolejny zastanowić się nad polityczną rolą takich sondaży.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku