S³owacja: Co dalej z rejestrowanym partnerstwem?

[2006-02-05 17:35:46]

Organizacje mniejszo¶ci seksualnych na S³owacji rozpoczê³y na pocz±tku roku zbieranie podpisów pod projektem ustawy o rejestrowanych zwi±zkach partnerskich. Przez nieca³y miesi±c zebrano ponad 1000 podpisów. Pojawi³o siê jednak pytanie, jaka powinna byæ dalsza strategia autorów ustawy.

Przysz³o¶æ jest dla nas mniej jasna. Nie wiem w jakich ramach czasowych, ale ustawa o rejestrowanym partnerstwie zostanie uchwalona. Na razie szukamy znanych osobisto¶ci, które wspar³yby nasze dzia³ania - mówi Hana Fábry z organizacji Iniciatíva Inakos», która zajmuje siê zwalczaniem przejawów dyskryminacji ze wzglêdu na orientacjê seksualn±. Fábry dodaje, ¿e akcjê na rzecz rejestracji zwi±zków partnerskich wspar³a na razie miêdzy innymi aktorka Magda Paveleková oraz centrowa partia polityczna Aliancia Nového Obèana (Sojusz Nowego Obywatela).

Pos³anka ANO Eva Èerná potwierdzi³a, ¿e partia wspiera dzia³ania homoseksualistów na rzecz legalizacji rejestrowanych zwi±zków partnerskich. Wierzê, ¿e s³owacki naród nie jest na tyle konserwatywny, a¿eby nie umia³ byæ tolerancyjny wobec inaczej kochaj±cych. Skoro zwi±zki partnerskie mog± byæ legalne w Czechach, to czemu nie na S³owacji? - mówi pos³anka.

Problem polega jednak na tym, ¿e ANO najprawdopodobniej w najbli¿szych wyborach parlamentarnych nie przekroczy progu wyborczego. Tymczasem dwie najwiêksze partie s³owackiej prawicy - KDH i SDKÚ - opowiedzia³y siê zdecydowanie przeciwko rejestracji zwi±zków partnerskich. Podobnie uczyni³ prezydent kraju Ivan Ga¹paroviè. Inne partie nie spiesz± siê natomiast do udzielania poparcia homoseksualistom.

Milan I¹tván - by³y pose³ z ramienia Partii Demokratycznej Lewicy (Strana Demokratickej µavice), który w 2002 roku zg³osi³ pierwszy projekt ustawy o rejestrowanym partnerstwie - uwa¿a, ¿e organizacje homoseksualistów musz± poszukiwaæ jak najwiêcej znanych postaci, które wspar³yby ich d±¿enia. Tylko w ten sposób, zdaniem I¹tvána, mo¿liwe przekonanie polityków i spo³eczeñstwa do idei rejestrowanego partnerstwa.

Bart³omiej Kacper Przybylski


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Go¼dzik
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek

Wiêcej og³oszeñ...


19 maja:

1825 - Zmar³ Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmar³ José Martí, kubañski poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodleg³o¶ciowego – uwa¿any za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykañska: zwyciêstwo ch³opskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmar³ Boles³aw Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, wspó³twórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, my¶liciel i popularyzator wiedzy, dzia³acz spo³eczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych staræ górników z policj± zginê³o 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dêbnicka z Wydzia³u Sabota¿u Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. By³ to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rz±d tymczasowy w wydanym dekrecie uzna³ Rozê Otunbajew± (SDPK) pe³noprawnym prezydentem Kirgistanu i przed³u¿y³ jej mandat do koñca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku