Anglikański arcybiskup krytykuje USA

[2006-02-24 18:59:57]

Pochodzący z Ugandy anglikański arcybiskup Yorku John Sentamu potępił 24 lutego Stany Zjednoczone za przetrzymywanie domniemanych terrorystów bez sądu w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie. Działania Amerykanów porównał do praktyk dyktatora Ugandy Idi Amina.

Duchowny zaareagował w ten sposób na wypowiedź premiera Tony’ego Blaira, iż obóz odosobnienia w Guantanamo stanowi "anomalię", z którą władze USA muszą sobie ostatecznie poradzić.

To nie anomalia. Deklarując wojnę z terrorem prezydent Bush perwersyjnie stosuje zasady, obowiązujące w sytuacji wojennej. Jednak więźniowie (Guantanamo) nie są regularnie wizytowani przez Czerwony Krzyż lub Czerwony Półksiężyc, czego wymaga Konwencja Genewska. Nie pozwolono nawet na ich przesłuchanie przez Komisję Praw Człowieka ONZ - napisał Sentamu w oświadczeniu.

Sentamu, pracujący w Ugandzie jako sędzia, został uwięziony za krytykowanie Amina. W roku 1974, po kilkumiesięcznym areszcie domowym, wyemigrował do Wielkiej Brytanii.

York to w Kościele Anglii drugie najwyższe stanowisko duchowne po arcybiskupstwie Canterbury.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku