Białoruś: Kazulin w areszcie, brak wiadomości o rannych

[2006-03-27 15:25:22]

Oficjalne dane białoruskiej milicji mówią o 51 osobach zatrzymanych w trakcie zamieszek na ulicach Mińska, które wybuchły w sobotę po tym, jak część przeciwników prezydenta Aleksandra Łukaszenki ruszyła pikietować przed budynkiem stołecznego aresztu. Działacze opozycji twierdzą natomiast, że zatrzymanych mogło zostać nawet 100 osób. Nie wiadomo natomiast, ilu jest rannych i czy są zabici po sobotnich zajściach. Pogotowie i szpitale nie rejestrowały bowiem - według zapewnień opozycji - hospitalizowanych uczestników demonstracji.

Wśród zatrzymanych jest Aleksandr Kazulin - były kandydat na prezydenta Białorusi, polityk socjaldemokratycznej "Hramady", który w sobotę poprowadził przeciwników Łukaszenki pod budynek aresztu. Jak poinformowała redakcję "Biełorusskiego Partizana" rzeczniczka byłego sztabu wyborczego Kazulina - Nina Szydłowska, polityk jest prztrzymywany w więzieniu przy ulicy Wołodarskiego w Mińsku i znajduje się w "ciężkim stanie zdrowia".

Na wolności znajduje się natomiast drugi lider białoruskiej opozycji - Aleksandr Milinkiewicz. Zapowiada on, że protesty przeciwko Łukaszence i wynikom wyborów będą kontynuowane.

Jednocześnie w łonie opozycji pojawiły się kontrowersje i sprzeczne oceny dotyczące sobotnich wydarzeń. Współpracownicy Milinkiewicza zarzucili, że działanie Aleksandra Kazulina było "prowokacją" i "dywersją". Współpracownicy Kazulina odpowiedzieli natomiast oskarżeniem ludzi Milinkiewicza o "zdradę" i "porzucenie walki".

Tymczasem w poniedziałek pikietę przed polską ambasadą zorganizował proprezydencki Białoruski Republikański Związek Młodzieży. Domagano się zaprzestania ingerencji Polski i krajów Unii Europejskiej w wewnętrzne sprawy Białorusi. Skandowano: "Lepiej być ostatnią dyktaturą niż pierwszą prostytutką USA", "Najpierw uporajcie się z 5 milionami bezrobotnych, a dopiero potem uczcie nas jak żyć", "Nie sprzedamy się". Pikietę młodzieży wsparli także działacze organizacji kombatanckich.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku