Czad: Starcia z rebeliantami
[2006-04-18 15:06:58]
13 kwietnia doszło do spotkania prezydentów Czadu Idrissa Déby`ego i Francji Jacquesa Chiraca. Déby zapewnił francuskiego prezydenta że armia panuje nad sytuacją. Rzecznik prasowy francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jean-Baptise Mattéi oświadczył jednak, że "sytuacja w Czadzie jest bardzo niepokojąca" i jeśli dojdzie do eskalacji działań wojskowych, w konflikt zaangażuje się stacjonujący tam 1300-osobowy kontyngent francuskich żołnierzy. 13 kwietnia po ataku rebeliantów z FUC na stolicę Czadu – Ndżamenę, rząd kraju zerwał stosunki dyplomatyczne z sąsiednim Sudanem. Czad oskarża rząd w Chartumie o inspirowanie i wspieranie rebelii, oficjalnie określając rebeliantów mianem "sudańskich najemników". Czadyjczycy nakazali wszystkim sudańskim dyplomatom natychmiastowe opuszczenie swego terytorium. Prezydent Idriss Déby zagroził ponadto, że wypędzi z terytorium Czadu ponad 200 tys. przebywających na nim uchodźców z sudańskiego Darfuru, jeżeli ONZ i Unia Afrykańska nie pomogą mu zatrzymać podejmowanych przez Sudan prób zdestabilizowania kraju. Czad oskarżał też Sudańczyków o próbę rozszerzenia krwawego konfliktu w nadgranicznej sudańskiej prowincji Darfur na terytorium Czadu. Arabscy milicjanci – tzw. Dżandżawidzi, mieli w ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie wkraczać na terytorium Czadu w pościgu za uciekającą przed czystkami etnicznymi czarną ludnością. Mieli się przy tym dopuszczać kradzieży bydła, mordów i gwałtów zarówno na uciekinierach jak i na obywatelach Czadu. Sudan oskarża z kolei Czad o wspieranie zbrojnej opozycji chrześcijan i animistów z południa walczących z rządem w Chartumie. Rebelia wzniecona przez FUC trwa od października ubiegłego roku gdy część żołnierzy armii rządowej (przede wszystkim wywodzących się z grupy etnicznej Zaghawa) zdezerterowała i rozpoczęła walkę z rządem. Ich celem jest obalenie rządzącego Czadem od 1990 r. prezydenta Déby’ego. W ostatnich miesiącach przyłączały się do nich kolejne jednostki armii rządowej, a w lutym dwóch jej generałów – a zarazem krewnych prezydenta. Przeciwko możliwej interwencji wojskowej Francji zaprotestował Czadyjski Front na rzecz Jedności i Socjalizmu (Action du Tchad pour l’Unité et le Socialisme). Zdaniem działaczy lewicowej partii interwencja ta ma na celu wyłącznie zachowanie przy władzy obecnego prezydenta. Liderzy ACTUS wezwali także społeczność międzynarodową do potępienia dyktatorskich rządów Idrissa Déby’ego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 maja:
1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.
1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.
1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.
1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.
1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.
1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.
2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.
?