W Ełku, czyli wszędzie

[2002-09-16 15:35:53]

Nie jest łatwo być bezrobotnym w Ełku. Bezrobocie w regionie tradycyjnie rekordowe, spis powszechny pokaże stan sprzed kilku miesięcy, nieaktualny, bo gospodarka się zwija. Szanse na znalezienie legalnej roboty minimalne, dla starszych, po trzydziestce – żadne. Rodziny pomagają, ale długo nie mogą, czasami nie chcą. W tej sytuacji pozostaje zorganizowana pomoc społeczna, miłosierdzie gminy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jego pracownicy, wyposażeni w ustawowe kryteria i skromne budżetowe środki są panami życia i śmierci swoich – według oficjalnej nomenklatury – klientów. Każą zbierać po 20 pieczątek miesięcznie (po 2 dziennie) od zakładów pracy, że ich nie chcą, by wykazać aktywność w poszukiwaniu pracy, sprawdzają posiadanie luksusów typu pralka automatyczna, pies, wideo, telefon. Jak nie masz pieczątek, jak się jeszcze do cna nie wyprzedałeś, jak trafisz na zły humor – wypadasz z systemu. Nie dostaniesz fakultatywnej zapomogi 100, 70 czy 30 zł. Tak to czują bezrobotni, pokazując decyzje o zapomogach.

Niektórzy się zbuntowali, założyli oddział Polskiej Organizacji Bezrobotnych, podpisali przygotowany przez jej centralę wniosek o pomoc społeczną pozwalającą przeżyć godnie i bez pracy na czarno prosząc o jedyne 477 zł, powołując się na zapisy konstytucyjne. Kierownik Sekcji Analiz, Programowania i Koordynacji MOPS, mgr Maria Ścierańska, wielce obrażona sformułowaniami wniosków, w odpowiedzi na pisała na firmowych drukach, z pieczęcią instytucji: „W związku z kierowanym do Prokuratury wnioskiem w sprawie oszczerstw zawartych w Pana podaniu z dnia 05.08.02 wzywa się Pana do osobistego stawienia się w MOPS W Ełku 27.08.02 w celu złożenia wyjaśnień”. Wśród mniej obeznanych z procedurą bezrobotnych taki tekst mógł wywołać i wywołał przerażenie, stąd po kilku bezsennych nocach sterro-ryzowany pięćdziesięciokilkuletni Marian Grześ podpisał podyktowany akt skruchy i wyparcia się własnego wniosku.

To jednak nie koniec. Ełccy bezrobotni podnieśli się z kolan i kilkudziesięcioosobową grupą zjawili się 9 września w Urzędzie Miejskim, żądając od władz miasta publicznych przeprosin w lokalnych mediach na koszt urzędu za bezprawne zastraszanie i szykanowanie bezrobotnych przez MOPS, który ustawowo do czegoś innego ma służyć. Wiceprezydent Romuald Różycki zwlekał, wywijał się jak tylko mógł, uznawał przedstawione dokumenty za niewystarczające, odwoływał się do decyzji Prokuratury, która o niczym nie była informowana i absurdalny wniosek Ścierańskiej musiałaby skoszować. Perspektywa okupacji Urzędu stawała się coraz bliższa. Wreszcie, po wezwaniu radczyni prawnej, szefowej MOPS i samej Ścierańskiej, po niemal dwu godzinach wiceprezydent uznał postulaty bezrobotnych. Jednym z nich było żądanie, by zmienić stosunki w MOPS, a nie przez zwolnienie Ścierańskiej umyć ręce i zakończyć sprawę. Bezrobotni napisali, że honor bezrobotnego nie po-zwala im wysyłać nikogo na bezrobocie i Ścierańska ma zostać. To szczególnie wzburzyło urzędników, łącznie z samą Ścierańską, która pytała „I co, mam was te-raz po rękach całować?”. Był to bardzo dotkliwy cios w godność Urzędu – Urząd nie tylko przeprasza jakichś obszczymurków, którzy są jego klientami, a tu bezrobotni jeszcze nie wygrali wyborów, a dyktują w Urzędzie politykę kadrową, czyli to, co dla każdego kacyka najważniejsze!

Zbigniew Partyka


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku