Amnesty International krytykuje Turcję za aresztowanie dziennikarzy

[2015-11-27 23:01:19]

Amnesty International ostro skrytykowała w piątek władze tureckie za aresztowanie dwóch opozycyjnych dziennikarzy. Naciski na media narastają, odkąd wybory parlamentarne wygrała islamsko-konserwatywna partia AKP - powiedział ekspert organizacji Andrew Gardner. Jego zdaniem aresztowanie redaktora naczelnego dziennika "Cumhuriyet" Cana Dundara oraz szefa oddziału gazety w Ankarze Erdema Gula to kolejny straszliwy przykład na to, jak ma się w Turcji wolność prasy

Gardner w rozmowie z agencją dpa ocenił, że obecnie w Turcji na porządku dziennym jest wtrącanie do więzienia dziennikarzy za krytyczne (wobec władz) relacjonowanie wydarzeń, a naciski wywierane na media jeszcze wzrosły od listopada, gdy w przedterminowych wyborach parlamentarnych zwyciężyła rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Według eksperta AI na niedzielnym szczycie przywódców UE i Turcji poświęconym sprawie uchodźców Europa nie powinna rezygnować ze swoich zasad tylko dlatego, że potrzebuje Turcji w charakterze "strażnika", który zmniejszyłby napływ imigrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu, zaś Unia powinna otwarcie mówić o naciskach wywieranych na media w Turcji.

Dundar i Gul zostali aresztowani w czwartek m.in. za rzekomą zdradę tajemnic państwowych i terroryzm. Chodzi o publikacje o dostarczaniu przez Turcję broni bojownikom w Syrii, czemu władze w Ankarze zaprzeczają.

W maju "Cumhuriyet" opublikował zdjęcia, jak poinformowano, tureckich ciężarówek wiozących broń i amunicję do Syrii. Zdjęcia, mające pochodzić ze stycznia 2014 roku, ukazywały funkcjonariuszy żandarmerii i policji otwierających ładownie ciężarówek.

Wywodzący się z AKP prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który kategorycznie zaprzecza, by władze wspierały militarnie islamskie ruchy walczące z rządem syryjskim, osobiście wniósł skargę na Dundara. W wywiadzie telewizyjnym zagroził, że autor publikacji "będzie musiał zapłacić".

Dundar otrzymał w ubiegłym tygodniu w Strasburgu nagrodę wolności prasy od organizacji Reporterzy bez Granic (RsF) i telewizji TV5 Monde. RsF skrytykowała "prześladowanie polityczne" obu dziennikarzy w Turcji.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku