Niemcy: Olaf Scholz bez wotum zaufania
[2024-12-16 18:29:03]
Rząd Olafa Scholza już formalnie utracił większość w parlamencie. W poniedziałek kanclerz nie uzyskał większości w Bundestagu podczas głosowania nad jego wnioskiem o wotum zaufania. Oznacza to, że prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier może teraz rozwiązać parlament, a Niemcy będą mogli wybrać nowy Bundestag. Wybory mają odbyć się 23 lutego przyszłego roku. Za udzieleniem Scholzowi wotum zaufania głosowało 207 posłów. Przeciw było 394, a 116 wstrzymało się. Kanclerz sam wnioskował o udzielenie mu wotum zaufania, mając pewność że nie uzyska większości. Był to manewr potrzebny do przyspieszenia terminu wyborów, które zgodnie z parlamentarnym harmonogramem miały odbyć się dopiero pod koniec września 2025 r. Na początku listopada tego roku rozpadła się koalicja złożona z SPD, Zielonych i FDP. W wystąpieniu poprzedzającego głosowaniem nad wotum zaufania, Scholz nie szczędził krytyki byłemu partnerowi koalicyjnemu – liberałom z partii FDP, oskarżając ich o egoizm, który doprowadził do upadku koalicji. Jak mówił, polityka to nie gra. Kiedy wchodzi się do rządu, potrzebna jest pewna moralna dojrzałość – powiedział pod adresem FDP. – Każdy kto wchodzi do rządu ponosi odpowiedzialność za cały kraj. Odpowiedzialność, która wykracza poza program własnej partii i własnych wyborców – dodał. Scholz zarzucił FDP sabotowanie prac jego rządu. – Prawda o tym spektaklu ujrzała już światło dzienne – mówił. Jak przekonywał, postawa liberałów zaszkodziła nie tylko rządowi, ale całej demokracji. Kanclerz wykorzystał debatę nad wotum zaufania do przedstawienia postulatów swojej partii na wypadek, gdyby po wyborach ponownie znalazła się u władzy. Przekonywał, że Niemcy potrzebują inwestycji na wielką skalę, a konieczne do tego będzie poluzowanie kotwicy budżetowej, czemu ostro sprzeciwiali się liberałowie. Chodziło tu o inwestycje, które miałyby wesprzeć gospodarkę i modernizacji kraju, ale także jego bezpieczeństwo i obronność. Mówił, że chce, aby Niemcy pozostały krajem, który w największym stopniu w Europie pomaga walczącej z Rosją Ukrainie. Sprzeciwiał się podnoszeniu wieku emerytalnego i bronił podwyższenia płacy minimalnej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
12 lipca:
1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.
1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.
1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.
1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.
1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.
1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).
1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.
1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.
1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).
1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.
1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.
2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.
?