RbG: Ranking wolności prasy na świecie

[2006-10-25 01:38:32]

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic opracowała ranking, w którym ocenia zakres wolności prasy na świecie.

Najwyższy wskaźnik wolności prasy otrzymały Finlandia, Irlandia, Islandia i Holandia, gdzie nie zanotowano żadnych przypadków cenzury, ani gróźb czy represji politycznych. Kolejne miejsca zajęły: Czechy, Estonia, Norwegia, Słowacja i Szwajcaria. Z 15 państw przewodzących stawce, wszystkie poza Norwegią i Szwajcarią należą do Unii Europejskiej. Zwraca uwagę bardzo wysokie miejsce Boliwii, która zajęła 16 pozycję.

Ze wszystkich krajów UE najgorzej wypadła Polska, która zajęła 58 miejsce i spadła o 5 pozycji w porównaniu z rokiem minionym. Przyczyną spadku są grzywny za ataki na polityków jak też próby ścigania gazety "Tageszeitung" za krytyczny artykuł o braciach Kaczyńskich.

W rankingu spadła też Dania, która w zeszłym roku miała pierwsze miejsce, a w tym, ze względu na groźby wobec autorów karykatur Mahometa, zajęła 19 pozycję.

Od kilku lat coraz niższe miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone. Sytuują się one dopiero na 53 pozycji, czyli 9 miejsc niżej niż rok wcześniej. Jeszcze 5 lat temu USA zajmowały 17 miejsce. Jeszcze gorzej została oceniona administracja amerykańska poza własnym terytorium, gdyż została usytuowana dopiero na 119 miejscu.

W klasyfikacji spadła też Francja, która zajęła 35 lokatę, czyli 5 pozycji niżej niż rok wcześniej i aż dwadzieścia cztery miejsca niżej niż pięciu lat temu. Organizacje zawodowe niepokoją się wzrostem oskarżeń i pogróżek wobec dziennikarzy, szczególnie na Korsyce czy w czasie zamieszek na przedmieściach jesienią 2005.

Na 51 miejsce spadła Japonia (aż o 14 miejsc) ze względu na wprowadzenie restrykcji w zakresie zrzeszania się dziennikarzy. Niektórzy dziennikarze stali się ofiarami agresji ze strony grup skrajnej prawicy.

Wciąż bardzo nisko jest oceniana Rosja, która zajmuje 147 pozycję i Białoruś (151 miejsce). Nieco wyżej jest Ukraina, która zajmuje 105 lokatę.

Znacznie spadł w rankingu Liban, który zajął 107 miejsce. Odległą, 134 pozycję zajmuje też Autonomia Palestyńska. Pozycję niżej jest Izrael poza swoim terytorium (sam Izrael zajął 50 pozycję).

Ostatnie, 168 miejsce zajęła Korea Północna. Tuż przed nią znalazły się Turkmenistan, Erytrea, Kuba, Birma i Chiny.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku