RbG: Ranking wolności prasy na świecie
[2006-10-25 01:38:32]
Najwyższy wskaźnik wolności prasy otrzymały Finlandia, Irlandia, Islandia i Holandia, gdzie nie zanotowano żadnych przypadków cenzury, ani gróźb czy represji politycznych. Kolejne miejsca zajęły: Czechy, Estonia, Norwegia, Słowacja i Szwajcaria. Z 15 państw przewodzących stawce, wszystkie poza Norwegią i Szwajcarią należą do Unii Europejskiej. Zwraca uwagę bardzo wysokie miejsce Boliwii, która zajęła 16 pozycję. Ze wszystkich krajów UE najgorzej wypadła Polska, która zajęła 58 miejsce i spadła o 5 pozycji w porównaniu z rokiem minionym. Przyczyną spadku są grzywny za ataki na polityków jak też próby ścigania gazety "Tageszeitung" za krytyczny artykuł o braciach Kaczyńskich. W rankingu spadła też Dania, która w zeszłym roku miała pierwsze miejsce, a w tym, ze względu na groźby wobec autorów karykatur Mahometa, zajęła 19 pozycję. Od kilku lat coraz niższe miejsce w rankingu zajmują Stany Zjednoczone. Sytuują się one dopiero na 53 pozycji, czyli 9 miejsc niżej niż rok wcześniej. Jeszcze 5 lat temu USA zajmowały 17 miejsce. Jeszcze gorzej została oceniona administracja amerykańska poza własnym terytorium, gdyż została usytuowana dopiero na 119 miejscu. W klasyfikacji spadła też Francja, która zajęła 35 lokatę, czyli 5 pozycji niżej niż rok wcześniej i aż dwadzieścia cztery miejsca niżej niż pięciu lat temu. Organizacje zawodowe niepokoją się wzrostem oskarżeń i pogróżek wobec dziennikarzy, szczególnie na Korsyce czy w czasie zamieszek na przedmieściach jesienią 2005. Na 51 miejsce spadła Japonia (aż o 14 miejsc) ze względu na wprowadzenie restrykcji w zakresie zrzeszania się dziennikarzy. Niektórzy dziennikarze stali się ofiarami agresji ze strony grup skrajnej prawicy. Wciąż bardzo nisko jest oceniana Rosja, która zajmuje 147 pozycję i Białoruś (151 miejsce). Nieco wyżej jest Ukraina, która zajmuje 105 lokatę. Znacznie spadł w rankingu Liban, który zajął 107 miejsce. Odległą, 134 pozycję zajmuje też Autonomia Palestyńska. Pozycję niżej jest Izrael poza swoim terytorium (sam Izrael zajął 50 pozycję). Ostatnie, 168 miejsce zajęła Korea Północna. Tuż przed nią znalazły się Turkmenistan, Erytrea, Kuba, Birma i Chiny. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?