Krym: Parlament przeciwny ukrainizacji edukacji

[2008-09-21 13:35:05]

Rada Najwyższa Autonomicznej Republiki Krymu postanowiła nie stosować się do zaleceń resortów edukacji i zdrowia Ukrainy, o wprowadzeniu dodatkowych zajęć w języku ukraińskim w szkołach powszechnych i medycznych na terenie republiki.

18 września na posiedzeniu krymskiego parlamentu odbyło się w tej sprawie głosowanie. 82 na 93 posłów zagłosowało za niestosowaniem się do dyrektyw płynących z Kijowa.

W maju br. minister edukacji Ukrainy Iwan Wakarczuk polecił wprowadzić dodatkowe zajęcia z historii, geografii oraz matematyki wykładane w języku ukraińskim, w placówkach oświatowych w których naukę pobierają przedstawiciele mniejszości narodowych. Z podobną inicjatywa wystąpił w sierpniu minister zdrowia Ukrainy Bazyli Kniaziewicz, który wysłał do podległych mu szkół medycznych nakaz nauczania w języku ukraińskim.

Rada Najwyższa Krymu skierowała do premier Julii Tymoszenko pismo, w którym domaga się odwołania ze stanowisk wspomnianych ministrów i uznania ich postępowania za nadużywanie władzy.

Zdaniem przewodniczącej stałego komitetu ds. społecznych, zrowia i spraw kombatantów przy Radzie Najwyższej Krymu Swietłany Sawczenko, postępowanie władz ukraińskich można okreslić jako "ograniczanie konstytucyjnego prawa obywateli do otrzymywania edukacji w języku ojczystym".

Ponad 70 proc. mieszkańców Krymu za swój język macierzysty uważa język rosyjski.

Marcin Dobrzyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku