
MFW: Państwa rozwinięte może dotknąć spadek gospodarczy (akt.)
[2008-11-08 15:02:29]
Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że tzw. państwa "wysokorozwinięte" dotknie w najbliższym czasie spadek gospodarczy ("wzrost ujemny"). Jeżeli przewidywania te okażą się prawdziwe, będzie to pierwszy przypadek całorocznej i konsekwentnej we wszystkich kwartałach kontrakcji gospodarek grupy państw od czasu II Wojny Światowej.
Na zwołanej 6 listopada konferencji prasowej główny ekonomista MFW - Olivier Blanchard - powiedział: Przewidujemy, że wzrost w 2009 r. będzie w krajach wysokorozwiniętych wynosił -0,3 proc., a w krajach rozwijających się i biednych: 5,1 proc. Tym samym MFW obniżyło swoje oczekiwania wobec wzrostu gospodarczego świata w stosunku do ogłoszonych na początku października o 0,8 proc.: z 3,0 proc. do 2,2 proc. Dotyczy to w szczególności państw rozwijających się, gdzie przewidywania skorygowano aż o 1 proc. (z 6,1 proc.).
Blanchard wymienił dwie zasadnicze przyczyny tak dużej korekty w prognozie. Jego zdaniem przyczyniły się do tego: drastyczny spadek popytu w krajach rozwiniętych w przeciągu ostatnich kilku miesięcy i - w związku z tym - również spadek popytu zgłaszanego przez te kraje na eksport krajów rozwijających się, oraz pogorszenie się warunków udzielania kredytów tym ostatnim.
Jak powiedział ekonomista MFW, Jorg Decressin, porównując spowolnienie wzrostu gospodarczego w stosunku do potencjalnego z tym, co obserwowaliśmy przez ostatnie dekady, obecna sytuacja jest najgorsza od początku lat 90-tych.
Grzegorz Konat
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?