Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych o kryzysie gospodarczym
[2008-12-30 11:26:28]
![]() Już pierwsze sygnały o kryzysie w światowej i polskiej gospodarce spowodowały, że część pracodawców uznała to za doskonały pretekst do odbierania uprawnień pracowniczych i pogarszania standardów pracy i płacy. Na takie działania OPZZ nie wyraża zgody i będzie im przeciwdziałać - czytamy w dokumencie. Związkowcy podkreślają, że obowiązkiem władz państwowych i przedsiębiorców jest podjęcie aktywnych działań dla ratowania zakładów i miejsc pracy, a pracownik nie może stale ponosić największych kosztów kryzysu. OPZZ dodaje, że przygotowany przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego jest niewystarczający, a w sytuacji kryzysu rząd powinien wspomagać wszystkich obywateli, a nie tylko przedsiębiorców. Rząd powinien prowadzić walkę z kryzysem w uzgodnieniu z wszystkimi grupami społecznymi, przy zachowaniu zasad dialogu społecznego i roli Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Powinna wzrosnąć rola wojewódzkich komisji dialogu społecznego w tworzeniu programów osłonowych dla pracowników i przedsiębiorstw - pisze centrala związkowa. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych pisze w swym stanowisku, że nie widzi potrzeby nowelizacji prawa pracy, a istniejące rozwiązania prawne są wystarczające do walki z kryzysem. Według związkowców to na poziomie zakładów pracy powinna być dokonywana ocena kondycji firmy i podejmowane decyzje. Centrala związkowa zapowiedziała ponadto, że będzie aktywnie wspierało organizacje związkowe w zakładach pracy, w których będzie dochodziło do nieuzasadnionego pogorszenia sytuacji pracowników. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?