OPZZ: Prawo do emerytury powinno zależeć tylko od stażu pracy

[2009-04-16 18:56:02]

Jak donosi portal gazeta.pl zdaniem przedstawicieli Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych prawo do emerytury nie powinno być zależne od wieku, tylko od ilości przepracowanych lat.

Według wiceprzewodniczącej OPZZ Wiesławy Taranowskiej mężczyźni powinni mieć prawo przejścia na emeryturę po 40 latach pracy, kobiety - po 35. Zapowiada ona, że niebawem przygotowany zostanie obywatelski projekt ustawy w tej sprawie. Wyjaśniła ona także, iż według wyliczeń kobieta, która przez 35 lat zarabiała średnią krajową, otrzymywałaby w takim systemie 1500 zł emerytury. Jeśli ta kwota byłaby dla niej za niska, miałaby ona prawo do dalszej pracy.

Podobny punkt widzenia reprezentują także inne związki zawodowe, których przedstawiciele zasiadają w Komisji Trójstronnej. Według rzecznika Forum Związków Zawodowych Andrzeja Jankowskiego pracownik powinien mieć wybór: dłuższa praca i wyższe świadczenia na starość, albo krótsza i niższa emerytura. Rzeczniczka NSZZ "Solidarność" Marta Pióro powiedziała z kolei, że obecny system emerytalny nie gwarantuje bezpieczeństwa finansowego bez względu na staż pracy, i zapewniła o gotowości do dyskusji w tejże sprawie.

Postulatowi związkowców nieprzychylne są środowiska pracodawców.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku