Świecie: Dyrekcja usiłuje zastraszać protestujących psychologów

[2009-04-20 21:42:28]

W lutym Związek Zawodowy Psychologów w Świeciu wystąpił do dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu z żądaniami spełnienia następujących postulatów wzrostu wynagrodzeń każdego z psychologów o kwotę 900 zł netto (proporcjonalnie do wymiaru etatu pracy w szpitalu), wprowadzenia systemu gratyfikacji i uznania za podwyższanie umiejętności diagnostycznych i terapeutycznych bądź (i) pomoc w podwyższaniu kwalifikacji oraz zagwarantowania zwiększenia nakładów na narzędzia do badań psychologicznych tak, aby każdy z oddziałów posiadał zestaw podstawowych metod badań psychologicznych.

Zanim związek zdecydował się na ten krok, wcześniej wielokrotnie przypominał o nieodpowiednim traktowaniu grupy zawodowej psychologów przy podejmowaniu decyzji płacowych.
Po tym, jak pielęgniarki ze szpitala wynegocjowały podwyżkę w wysokości ok. 400 zł, cierpliwość grupy zawodowej psychologów skończyła się. Ich związek postanowił przystąpić do sporu zbiorowego z dyrekcją szpitala. Ponieważ rokowania z nią nie odniosły żadnego pozytywnego skutku, 10 marca 2009 roku podpisano protokół rozbieżności. Po załamaniu się rokowań Związek Zawodowy Psychologów w Świeciu wskazał kandydaturę na mediatora z listy sądu okręgowego w Bydgoszczy i jednocześnie przystąpił do innej niż strajk akcji protestacyjnej. Na taki krok pozwala art. 25 Ustawy o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych.

W ramach podjętej akcji protestacyjnej ZZP w Świeciu postanowił o niedokonywaniu wpisów do dokumentacji medycznej przez psychologów, nieuczęszczaniu przez psychologów na cotygodniowe konferencje, odstąpieniu od opiniowania sądowego wobec osób z postanowionym wobec nich zastosowaniem środka zabezpieczającego w postaci leczenia w zamkniętym oddziale psychiatrycznym, przebywających w oddziałach psychiatrycznych tutejszego szpitala oraz odstąpieniu od opiniowania w sprawach osób umieszczonych na oddziałach psychiatrycznych tutejszego szpitala w ramach obserwacji sądowo – psychiatrycznej.

Psycholodzy nadal jednak rozmawiają z pacjentami, wspierają ich, organizują formy psychoterapii, uczestniczą w obchodach lekarskich, diagnozie oraz w omawianiu form terapii. Różnica polega na tym, że nie dołączają do dokumentacji medycznej wyników swych badań, wniosków rozmów z pacjentami itp. Przechowują je w założonych specjalnie do tego celu teczkach. Nie sporządzają również pisemnych opinii sądowo – psychiatryczno – psychologicznych, co nie znaczy, że nie badają pacjentów co do których opinia jest wymagana i że z nimi nie rozmawiają.

16 kwietnia na spotkaniu dyrekcji z zarządem związku, dyrektor dr Waldemar Szczepański poinformował członków zarządu związku, że rozumie, iż psycholodzy mało zarabiają i skłonny byłby do rozmów dotyczących podwyżek, ale z jednoczesnym rozważeniem redukcji etatów wśród tej grupy zawodowej. Dodać należy, że dyrektor wcześniej nie widział przerostu zatrudnienia w tej grupie. Co więcej, podczas pełnienia przez niego funkcji, przyjętych zostało dodatkowych pięciu psychologów. Dzień później dyrektor wezwał przewodniczącego związku Pawła Kiedosa i namawiał go, by ten skłonił jedną z psycholożek do odstąpienia od protestu i sporządzenia przez niego opinii sądowo–psychologicznej. Ponadto zapowiedział wyciągnięcie wobec niej konsekwencji, nawet w postaci zwolnienia dyscyplinarnego, jeśli ta - w drodze wyjątku - nie odstąpi od protestu i nie sporządzi wspomnianej opinii. To samo powtórzył potem wobec psycholożki, nieco łagodząc ton zapowiadanych konsekwencji.

Wydarzenia ostatnich dwóch dni skłoniły związkowców do poinformowania mediów o ich sporze zbiorowym z dyrekcją. Odczytują je oni bowiem jako próbę zastraszenia i złamania solidarności w ich grupie zawodowej.

Obecnie związkowcy oczekują na wyznaczenie mediatora z listy mediatorów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Mają nadzieje, że dzięki mediacji dojdą do porozumienia z dyrekcją szpitala, unikając w ten sposób kolejnego etapu ich protestu, jakim mógłby być strajk.

Józef Bieniek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku