Olsztyn: Konferencja prasowa PPS
[2009-06-04 21:56:31]
![]() Piotr Janiszewski uzasadniał start PPS w wyborach do Parlamentu Europejskiego brakiem na polskiej scenie politycznej partii lewicowej, mogącej reprezentować tą znaczącą część Polaków i Polek posiadających poglądy lewicowe. Następnie wskazał na główne pomysły zmian, których powinno się dokonać w Unii Europejskiej: przyznania inicjatywy ustawodawczej dla Parlamentu Europejskiego, ustanowienia Europejskiego Kodeksu Pracy i europejskiej płacy minimalnej oraz zwiększenia ogólnego poziomu demokracji. Sylwia Garbart przedstawiła stanowisko PPS oraz jej partnerów z Europejskiej Lewicy i Zielonej Lewicy Nordyckiej na temat zjawiska prywatyzacji i urynkowiania usług publicznych, szczególnie edukacji. Szkoły wyższe powinny w większym stopniu opierać się na zasadach demokracji i współpracy kadry naukowej ze studentami. Rektor czy dziekan nie mogą być zredukowani do roli menadżerów, którzy podporządkowują działalność uczelni wymogom rynku - mówiła kandydatka. Stanowisko platformy feministycznej Europejskiej Lewicy przedstawiła Aleksandra Węcławska, mówiąc o tym, że szczególnymi ofiarami neoliberalnej polityki i demontażu państwa socjalnego są kobiety. Wśród postulatów, które przedstawiła znalazły się te, mówiące o równej płacy za równą pracę, walce z dyskryminacją na rynku pracy, zagwarantowaniu kobietom praw reprodukcyjnych czy radykalnym zwiększeniu partycypacji kobiet we wszystkich ciałach Unii Europejskiej. Przybyli na konferencję dziennikarze pytali o koszty wprowadzenia płacy minimalnej oraz o sposoby rozwiązania problemu lobbingu. Kandydat i kandydatki zaprezentowali w odpowiedzi przykład wprowadzenia płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii, w której nie doszło przez to do wzrostu bezrobocia, a aż 90 proc. pracodawców oceniło tę zmianę jako nie mającą dla nich większego znaczenia. Natomiast działania lobbystów powinny być dokładnie uregulowane oraz monitorowane, tak by każdy obywatel Unii mógł mieć pełną wiedzę o poczynaniach lobbystów oraz skutkach ich działań. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?