KGHM Polska Miedź: Pogotowie strajkowe przeciwko prywatyzacji

[2009-08-07 19:52:24]

Ogłoszony 22 lipca br. na stronach internetowych Ministerstwa Skarbu Państwa zamiar całkowitej prywatyzacji KGHM Polska Miedź SA zelektryzował miedziowe związki zawodowe. Ich liderzy zapowiedzieli, że uczynią wszystko, by Skarb Państwa zachował w dalszym ciągu większościowy, bo 42-procentowy pakiet kontrolny nad tym największym koncernem miedziowym w Europie.

Dwa największe działające w spółce związki zawodowej, tj. NSZZ "Solidarność" i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego poinformowały 23 lipca w specjalnym komunikacie, że wszczynają pogotowie strajkowe w całym KGHM. Krótko po tym wicepremier, szef MSWiA i poseł PO
z okręgu jeleniogórsko-legnickiego w jednej osobie, Grzegorz Schetyna zaprzeczył publicznie zamiarom prywatyzacji miedziowego holdingu: Prywatyzacja KGHM nie wchodzi w grę. To jest nasze zobowiązanie jeszcze z kampanii wyborczej - powiedział w TVN 24. Ale... na drugi dzień w tej samej stacji telewizyjnej mówił, że prywatyzacja Polskiej Miedzi jest możliwa, ale trzeba się do niej dobrze przygotować. To nie jest tak, że w spółce będzie dyktat związków - dodał Schetyna.

Tymczasem związkowcy wydali specjalną ulotkę, w której szydzą z rządzących i zapowiadają: Jeżeli rząd zdecyduje się na powtórkę prywatyzacji Polskiej Miedzi - my zrobimy powtórkę z walki o polskość Polskiej Miedzi - nawiązując do burzliwej i zwycięskiej walki z 1992 r. o państwowy wymiar spółki. Przedstawiciele pracowników zapowiadają strajk generalny, jeżeli rząd Donalda Tuska nie wycofa się z planów dalszej prywatyzacji Polskiej Miedzi. Gotowi są także pojechać do Warszawy i na ulicach walczyć o przyszłość KGHM, jak i całego Zagłębia Miedziowego.

KGHM to kopalnie głębinowe, czyli nieporównywalnie droższe w eksploatacji niż odkrywkowe, na których bazuje światowa konkurencja. Jego zdaniem inwestor, który kupi akcje nie będzie inwestował w KGHM. On wyciągnie z firmy ile się tylko da. W perspektywie 3-5 lat oznacza to koniec przemysłu miedziowego w Polsce - mówi szef miedziowej "Solidarności", Józef Czyczerski.

Przedstawiciele największych związków zawodowych działających w Polskiej Miedzi zorganizowali 29 lipca w Lubinie spotkanie, na które zaprosili
wszystkich parlamentarzystów z województwa. Nie przyjechała blisko połowa w tym posłowie: Jerzy Szmajdziński (SLD), Adam Lipiński (PiS), Roman Brodniak (PO) i Marcin Zawiła (PO) czy lubinianin Norbert Wojnarowski (PO). Zabrakło również senatorów Tomasza Misiaka (niezrzeszony) i Jacka Swakonia (PO).

"Gazeta Wyborcza" z 7 sierpnia nie pozostawia złudzeń - KGHM Polska Miedź SA zostanie sprywatyzowana.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku