Austria: Za darmową i emancypacyjną edukacją

[2009-11-02 19:43:14]

W Austrii trwają protesty studenckie - rozpoczęły się 21 października, gdy doszło do spontanicznej okupacji Akademii Sztuk Pięknych przez studentów i studentki tejże uczelni. W ciągu dwóch następnych dni protestujący zajęli również Uniwersytet Wiedeński. W ostatnim tygodniu za wiedeńczykami poszły też grupy studenckie z ośrodków w Grazu, Linzu, Klagenfurcie i Innsbrucku.

28 października w centrum Wiednia odbyła się demonstracja studencka, w której według różnych źródeł wzięło udział od 30 do 50 tysięcy protestujących. 1 listopada, w auli Audimax Uniwersytetu Wiedeńskiego swoją solidarność z protestem wyrazili muzycy amerykańskiego zespołu punkowego Anti-Flag. Do protestujących cały czas spływają wyrazy poparcia od nauczycieli, wykładowców i studentów z całej Austrii, Europy i świata.

Studenci i studentki protestują przeciwko fatalnej kondycji edukacji wyższej. Wskazują oni na degenerację idei studiów, porzucenie idei badań naukowych i rozwoju osobistego na rzecz "przygotowania do zawodu" oraz niedofinansowanie uczelni. Protestujący domagają się zarówno zwiększenia środków przeznaczanych na edukację wyższą, jak i radykalnej demokratyzacji uczelni we wszystkich aspektach życia uniwersyteckiego.

Protesty są częścią europejskiego ruchu studenckiego sprzeciwu wobec reform w edukacji wyższej znanej jako Proces Boloński. Jednak sprzeciw wobec prywatyzacji i komercjalizacji szkolnictwa wyższego nie ogranicza się do terenu Unii Europejskiej - swój udział w Światowym Tygodniu Akcji, trwającym od 5 do 18 listopada zapowiedziały już m.in. grupy z Kanady czy Indonezji. W Polsce organizacją biorącą udział w pracach platformy "Emancipating Education For All" była dotychczas trójmiejska grupa OKUPE (Otwarty Komitet Uwalniania Przestrzeni Edukacyjnych). Solidarność z austriackimi studentami i studentkami i udział w Światowym Tygodniu Akcji deklaruje również nowopowstałe Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie.

Mateusz Mirys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku