Gliwice: Przed referendum w obronie tramwajów i przeciwko prezydentowi

[2009-11-05 10:40:58]

8 listopada mieszkańcy Gliwic pójdą do wyborczych urn, by zdecydować w referendum czy po ulicach miasta jeździć mają tramwaje, które po ponad 150 latach obecności w tym mieście zlikwidowali włodarze miasta, w tym prezydent Zygmunt Frankiewicz i zdominowani przez Platformę Obywatelską i akolitów radni. Gliwiczanie zdecydują ponad to o przyszłości prezydenta i miejskich radnych.

Jak tłumaczą organizatorzy referendum, jest ono nie tylko sprzeciwem wobec decyzji o likwidacji gliwickich tramwai ale również sprzeciwem wobec arogancji władzy, która nie słucha głosu lokalnej społeczności. Jest także formą wypełnienia demokracji, która daje prawo obywatelom do wyrażania swojego głosu i opinii, a także podejmowania decyzji wobec władzy, która działa wbrew interesom społecznym. Jest to pierwszy przypadek zorganizowania przez społeczność lokalną inicjatywy referendum w tak dużym mieście jak Gliwice.

Tymczasem 6 listopada po ulicach Gliwic odbędą się ostatnie kursy tramwajów. Tramwaj wyruszy spod bramy głównej zajezdni tramwajowej w Gliwicach i będzie jeździł w ramach akcji organizowanej w obronie tramwajów, jako taniej, dostępnej i ekologicznej formy komunikacji publicznej. Być może będzie to historyczne wydarzenie. Wszystko zależy od wyników referendum i frekwencji.

Referendum organizują Grupa Inicjatywna Referendum dla Gliwic, Komitet Obrony Tramwajów oraz zakładowe organizacje związkowe. Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", zaapelował już o udział w niedzielnym referendum. "Sierpień 80" oraz Polska Partia Pracy od początku uczestniczyły w działaniach na rzecz obrony gliwickich tramwajów.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku