Liban: Premier Hariri ostrzega przed kolejną izraelską agresją

[2010-02-11 20:56:03]

Libański premier Saad Hariri bije na alarm i wzywa społeczność międzynarodową do reakcji ostrzegając, że Izrael szykuje kolejną agresję na jego kraj. Saad Hariri, ujawnił, że Izrael nasilił w ostatnim czasie groźby pod adresem Libanu jak również pod adresem Syrii. Premier tłumaczył: każdego dnia mamy izraelskie samoloty naruszające libańską przestrzeń powietrzną. To się nasiliło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy(...) To jest coś co się nasila i jest bardzo niebezpieczne. Hariri zadeklarował, że jeśli rząd Izraela liczy na to, że w Libanie wystąpią podziały w czasie ewentualnej napaści izraelskiej, to jest w błędzie. (...) nie będzie podziałów w Libanie. Staniemy przeciwko Izraelowi i staniemy razem z naszym ludem.

Premier Hariri przewodzi krajowemu rządowi jednościowemu, w skład którego wchodzą między innymi dwaj ministrowie z partii Hezbollah słynnej i popularnej w Libanie ze względu na konsekwentną i heroiczną walkę z najeźdźcą izraelskim w czasie ostatniej wojny izraelsko - libańskiej w 2006 roku. W czasie trwającej ponad miesiąc wojny, zwanej w Libanie "Wojną Lipcową", izraelskie siły zbrojne zabiły ponad 1000 Libańczyków, głównie cywilów, zbombardowały wiele budynków cywilnych, w tym mieszkalnych, nawet międzynarodowy port lotniczy. Ponad milion Libańczyków musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania. Wojna zakończyła się po tym, jak ONZ wymusiła na Izraelu zawieszenie broni.

Główną siłą stawiającą opór najeźdźcy były wówczas nie słabe wojska rządowe lecz ludowy ruch islamski Hezbollah, który dysponuje własnymi zasobami broni, podobnie jak wszystkie milicje związane z libańskimi partiami politycznymi. Hezbollah zorganizował także skuteczną pomoc humanitarną ofiarom ataków, zapewniając prowizoryczne schronienie tysiącom ludzi, którzy stracili dach nad głową. Organizacje praw człowieka zgodnie potępiły Izrael za zabijanie i ranienie cywilów.

Zaproponowane wówczas przez ONZ zawieszenie broni, które zostało zaaprobowane zarówno przez rząd Izraela jak i Libanu, zakładało między innymi rozbrojenie Hezbollahu. Do dzisiaj nastroje w Libanie zmieniły się jednak tak bardzo, że rząd nie tylko nie żąda od Hezbollahu rozbrojenia się ale nawet deklaruje solidarność z nim w razie izraelskiej agresji. Hezbollah ze względu na swoją antyimperialistyczną postawę i zakorzenienie wśród ludu a także bojowe oddanie sprawie obrony kraju, uznawany jest przez Izrael i USA za organizację terrorystyczną. W Libanie jednak postrzegany jest jako uczciwa, ludowa partia, co dostrzegają siły demokratyczne i lewicowe w kraju. Przed ostatnimi wyborami, rozmowy o wspólnych listach wyborczych prowadziła z Hezbollahem między innymi Libańska Partia Komunistyczna. Dzisiaj Hezbollah współtworzy rząd z partiami sunnickimi, chrześcijańskimi i świeckimi.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku