Wrocław: Zwolniony za strajk w FagorMastercook wraca do pracy
[2010-02-26 12:24:29]
Sprawa drugiego wiceprzewodniczącego zwolnionego z tych samych przyczyn oczekuje na rozpatrzenie przez Sąd Kasacyjny. W strajku we wrocławskiej fabryce sprzętu gospodarstwa domowego FagorMastercook S.A. (dawniej Wrozamet) wzięła udział cała załoga. Był to pierwszy od 17 lat strajk w tym zakładzie. Domagano się podwyżek wynagrodzeń za pracę o 1000 zł. Po tej akcji strajkowej zarząd wrocławskiej fabryki rozpoczął serię szykan i represji w stosunku do jej organizatorów i uczestników. Ze sprawą strajku w FagorMastercook S.A. wiąże się również bulwersujące zatrzymanie przez policję na polecenie wrocławskiej prokuratury przewodniczącego Komisji Krajowej "Sierpnia 80", Bogusława Ziętka w dniu 22 października 2009 roku. Do zatrzymania lidera centrali związkowej doszło pomimo tego, iż ta sama Prokuratura Rejonowa, tj. dla Wrocławia-Psie Pole dwukrotnie umarzała dochodzenie w sprawie, w tym po raz ostatni postanowieniem z dnia 26 czerwca 2009 roku. Co ważne, Bogusława Ziętka zatrzymano w przededniu demonstracji pracowników HCP Cegielski w Poznaniu, w której udział zapowiedział wcześniej WZZ "Sierpień 80". 24 października ub.r. z funkcji prezesa zarządu-dyrektora naczelnego FagorMastercook S.A. we Wrocławiu został odwołany w trybie natychmiastowym Patxi López Urkiola. Odwołanie mogło mieć związek z ostrym konfliktem z pracownikami i ich reprezentantami, o czym WZZ "Sierpień 80" poinformował zarząd i radę nadzorczą Grupy Fagor oraz koncernu Mondragón Corporación Cooperativa, a także działające tam związki zawodowe. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
23 czerwca:
1818 - W Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb Tadeusza Kościuszki, przywódcy Insurekcji.
1905 - Bojowiec PPS Stefan Aleksander Okrzeja został skazany na karę śmierci.
1937 - Decyzją Sztabu Generalnego Hiszpańskiej Armii Ludowej utworzono 150 Brygadę Międzynarodową im. Jarosława Dąbrowskiego, przekształconą następnie w XIII Brygadę Międzynarodową.
1944 - 5 Brygada AK Z. Szendzielarza "Łupaszki" zabiła w zamieszkanej gł. przez Litwinów wsi Dubinki 27 cywilów, w tym kobiety i dzieci.
1949 - Otwarto dworzec kolejowy Warszawa Śródmieście.
1949 - Rozpoczęto budowę Nowej Huty.
1950 - Szwajcarskie Zgromadzenie Federalne odmówiło przyznania praw wyborczych kobietom.
1956 - W Egipcie kobiety uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze.
1974 - Na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w RFN Polska, mająca już zapewniony awans do II rundy, pokonała w trzecim meczu grupowym Włochy 2:1.
1996 - Zmarł Andreas Papandreu, grecki polityk, przywódca socjaldemokratycznej partii PASOK. Stał na czele trzech rządów.
2013 - Opozycyjna lewicowa koalicja wygrała wybory parlamentarne w Albanii.
2016 - Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i dowódca skrajnie lewicowej partyzantki FARC Timoleón Jiménez (Timoszenko) podpisali w Hawanie porozumienie kończące wojnę domową.
?