Islandia: Referendum w sprawie spłaty długu

[2010-03-06 16:16:29]

W Islandii 6 marca trwa referendum w sprawie spłaty 3 miliardów 900 milionów euro, które Wielka Brytania i Holandia wyłożyły w październiku 2008 roku jako rekompensatę dla 340 tysiącom swoich obywateli po upadku internetowego banku Icesave.

Zgodnie z najnowszym sondażem opinii publicznej trzy czwarte wyborców zagłosuje przeciwko porozumieniu podpisanemu przez parlament pod koniec grudnia 2009 roku. Prezydent Ólafur Ragnar Grímsson odmówił podpisania porozumienia, kierując się masowym sprzeciwem obywateli.

Premierka Jóhanna Sigurðardóttir z centrolewicowego Sojuszu (Samfylkingin) 5 marca określiła referendum jako bez znaczenia, mówiąc, że nie widzi powodu, by udać się do urny.

Obserwatorzy ostrzegają, że odmowa spłacenia przez Islandię długu związanego z Icesave może spowodować zablokowanie pakietu ratunkowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także rozmowy w sprawie wejścia do strefy euro. Może także zaszkodzić ocenie zdolności kredytowej Islandii i zdestabilizować lewicowy rząd, który wynegocjował porozumienie.

Reykjavik w ostatnich tygodniach prowadził negocjacje z Londynem i Hagą, ale rozmowy zostały przerwane 5 marca bez osiągnięcia nowego porozumienia. Przywódcy Islandii zapowiedzieli, że wznowią rozmowy po referendum.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku