Belgia: Upadek koalicyjnego rządu; głosowanie w sprawie burek odłożone

[2010-04-22 20:03:48]

Premier Yves Leterme podał 22 kwietnia rząd do dymisji. Rezygnację złożył na ręce króla Alberta po tym, jak centroprawicowi Flamandzcy Liberałowie i Demokraci (Vlaamse liberale democraten, VLD) opuścili koalicję, która trwała od pięciu miesięcy.

Jak informuje guardian.co.uk, powodem odejścia VLD z rządu, który składał się z partii centrolewicowych i centroprawicowych, było niepowodzenie w rozwiązaniu konfliktu pomiędzy francusko- i niderlandzkojęzycznymi partiami, dotyczącego granic okręgów wyborczych wokół Brukseli. Pozostałe cztery partie wprawdzie wciąż dysponują większością 76 głosów w niższej izbie parlamentu, liczącej 150 miejsc, ale koalicja miałaby trudności w sprawowaniu rządów przy tak nieznacznej przewadze.

Po jednogłośnym przegłosowaniu przez komisję spraw wewnętrznych niższej izby parlamentu, 22 kwietnia miało odbyć się przegłosowanie prawa, które uczyniłoby Belgię pierwszym krajem z zakazem noszenia pełnych burek, zakrywających twarz i całe ciało, oraz nikabów, zasłaniających twarz. Ustawa ta jest krytykowana przez niektórych aktywistów praw człowieka jako ograniczenie podstawowego prawa do wolności religii.

Wprowadzenie podobnej ustawy rozważane jest we Francji, a jego zwolennikiem jest prezydent Nicolas Sarkozy, który wielokrotnie podkreślał, że taki ubiór stanowi przejaw ucisku kobiet i nie jest mile widziany w jego kraju. Rzecznik prasowy rządu Luc Chatel zapowiedział, że ustawa zakazująca wszelkich zasłon typu "burka" zostanie przedłożona we francuskim parlamencie w maju.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku