Hiszpania: Charyzmatyczny sędzia Garzón stanie przed sądem

[2010-04-25 19:07:53]

Kontrowersyjny "supersędzia" Baltasar Garzón, który wystąpił przeciwko podwładnym generała Francisco Franco odpowiedzialnym za śmierć 113 tysięcy Hiszpanów w czasie wojny domowej i później, sam stanął w obliczu procesu o nadużycie władzy. Jak na ironię losu, być może będzie jedynym, który zostanie ukarany w związku z faszystowskimi zbrodniami. Wprawdzie wciąż pracuje w sądzie krajowym, ale w maju ma zostać czasowo zawieszony w sprawowaniu obowiązków i mają mu być odebrane wszystkie prowadzone sprawy.

Garzón od dawna budzi podziw i wdzięczność jednych, a zazdrość i nienawiść innych. Jak podaje guardian.co.uk, sędzia w pokazowym stylu doprowadzał do upadku rządy, zamykał gazety, delegalizował partie polityczne, aresztował dyktatorów, rozbijał kartele narkotykowe, wydawał nakazy zatrzymania Osamy bin Ladena, a także był siłą napędową nowej interpretacji praw człowieka. Dzięki niemu w takich krajach, jak Chile i Argentyna, zniesiono amnestię i rozpoczęto procesy przeciwko byłym dyktatorom i ich współpracownikom. Największą sławę przyniosło mu wydanie nakazu aresztowania byłego chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta w 1998 roku.

Sędzia sądu najwyższego Luciano Varela, który orzekł, że Garzón musi być sądzony, jest wprawdzie otwarcie lewicowy, ale należy do pokolenia, które uważa, że nie należy wracać do przeszłości. Jego zdaniem sztucznie wszczęty proces przeciwko Franco świadczył o braku kompetencji i był niezgodny z prawem o amnestii z 1977 roku.

Wielu Hiszpanów jest zszokowanych rozwojem wypadków. Uważają, że Sąd Najwyższy (SN) realizuje interesy prawicowej Falangi – partii stanowiącej pozostałość po siepaczach Franco, a proces Garzóna jest wynikiem nacisków ze strony skrajnie prawicowej grupy zwanej Manos Limpias (Czyste Ręce). Wielu z obecnych sędziów SN zostało mianowanych przez prawicowy rząd José Maríi Aznara w latach 1996–2004.

W marszu poparcia dla Garzóna, który odbył się w Madrycie 24 kwietnia wziął udział między innymi laureat Oscara reżyser Pedro Almodóvar. Organizacje obrony praw człowieka Amnesty International i Human Right Watch wezwały sąd najwyższy Hiszpanii do oddalenia sprawy.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku