Wielka Brytania: Konserwatyści prowadzą w przedwyborczych sondażach
[2010-05-04 22:08:04]
Jednocześnie 48 proc. Brytyjczyków uważa, że David Cameron (Con) byłby dobrym premierem, 42 proc. – że Nick Clegg (Lib), 30 proc. – że Gordon Brown (Lab). Jednocześnie na Clegga najwięcej, bo aż 49 proc. wyborców wskazuje w odpowiedzi na pytanie, czy rozumie problemy, przed którymi stoją ludzie tacy jak ja. Niektórzy prominentni politycy Labour Party sugerują swoim zwolennikom, żeby w swoich okręgach wyborczych głosowali taktycznie w przypadkach, gdy walka rozegra się między Liberalnymi Demokratami a Konserwatystami. W wywiadzie dla "The Independent" minister ds. Walii Peter Hain wezwał ludzi do głosowania głowami, nie sercami, a jednocześnie nakłaniał zwolenników innych partii do poparcia Laburzystów jedyny raz w życiu, by nie dopuścić do objęcia stanowiska premiera przez Davida Camerona, lidera Konserwatystów. Popieram każdego kandydata Laburzystów, a kierownictwo Liberalnych Demokratów popiera każdego kandydata Liberalnych Demokratów. Ale wyborcy są inteligentni i wiedzą, pomiędzy kim toczy się rzeczywista walka w ich okręgu wyborczym. Wyciągną swoje własne wnioski - powiedział Hain. Podobny apel wystosował minister szkolnictwa Ed Balls w magazynie "The New Statesman". Zawsze chcę, żeby wygrał kandydat laburzystowski, ale uznaję, że jest pewna kwestia w miejscach takich jak North Norfolk, gdzie mieszka moja rodzina, gdzie Norman Lamb [kandydat Liberalnych Demokratów] walczy z Torysami, którzy są na drugim miejscu. I nie chcę, żeby Torysi wygrali, powiedział. W swoim wywiadzie Hain zaoferował Liberalnym Demokratom perspektywę czteroletniego partnerskiego rządu, tak żeby nie obawiali się, że Laburzyści rozpiszą następne wybory, by zmaksymalizować swoje szanse. Jeśli będzie partnerski rząd, byłby uzgodniony program i uzgodniony okres czasu (...) Skoro jest zobowiązanie do ustalonych na stały okres czterech lat kadencji parlamentu, byłoby logiczne tworzenie partnerskiego rządu w oparciu o ten ustalony okres. Tak żeby większy partner nie zostawił na lodzie żadnej partii, z którą jest w porozumieniu. Posunięcia Partii Pracy są komentowane przez Torysów jako oznaka desperacji. Zostały też odrzucone przez lidera Liberalnych Demokratów Nicka Clegga, który powiedział: Głosujcie sercem, głosujcie instynktami. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?