Zatoka Meksykańska: Nieudana próba przerwania wycieku ropy

[2010-05-09 08:42:57]

Koncern BP podał do wiadomości, że podjęta 8 maja próba zahamowania wycieku ropy ze zniszczonej platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej jak dotąd nie powiodła się. Użyto 98-tonowego żelbetonowego bloku, pokrytego warstwą kryształów przypominających lód. Utworzony w ten sposób gigantyczny "korek" ostrożnie obniżano nad miejscem wycieku 1600 metrów poniżej poziomu wody. Próba nie powiodła się, gdyż kryształy uczyniły korek zbyt lekkim. Nadzieje na szybkie zatrzymanie wycieku w ten sposób okazały się więc nadmiernie optymistyczne. Rozważane są inne metody, w tym zastosowanie wysokiej temperatury i użycie metanolu.

Platforma wiertnicza Deepwater Horizon eksplodowała 20 kwietnia, otwierając szyb naftowy i powodując największy kryzys ekologiczny tego rodzaju od czasu wycieku ropy na Alasce w 1989 roku. Sam wybuch został spowodowany przez bańkę metanu, która wydostała się z szybu w górę po kolumnie wiertniczej, przedarła się przez kilka zabezpieczeń i barier, po czym eksplodowała. Takie ustalenia pozwoliły przynajmniej poczynić przesłuchania pracowników platformy, przeprowadzone podczas wewnętrznego śledztwa BP. Dokładna przyczyna katastrofy nie została jeszcze ustalona.

Jak podaje aljazeera.net, w wypadku zginęło 11 pracowników. Około 800 tysięcy litrów ropy dziennie wycieka do oceanu od momentu katastrofy.

Nad plamą ropy pod wodą rozpylane są dyspergatory, które mają ją rozbić, a żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się rozlewiska użyto setek tysięcy metrów zapór pływających. Obrońcy środowiska ostrzegają jednak, że dyspergatory takie jak Corexit są także niebezpieczne dla organizmów żyjących w morzu. Te produkty nie sprawiają, że ropa znika (...) Ona po prostu opada na dno morskie. Tam właśnie znajdziesz osady i larwy. Efekt toksyczny jest więc podwójny - powiedział Joe Griffitt, biolog, badacz morza z the Gulf Coast Research Laboratory.

Skutki ekologiczne i gospodarcze katastrofy są trudne do oszacowania. Na razie najbardziej palącym problemem jest zahamowanie wycieku. Jednak próby ograniczenia konsekwencji wycieku dla środowiska naturalnego i ludzi mieszkających w miejscowościach dotkniętych dewastacją tego środowiska będą trwały wiele lat i pochłoną gigantyczne środki. Jak zwykle większa część zniszczeń okaże się zapewne nieodwracalna.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku