USA: Pluton egzekucyjny wykonał wyrok śmierci
[2010-06-20 15:59:02]
![]() Jak podał wsws.org, prośba o zamianę wyroku śmierci na dożywotnie więzienie została oddalona 14 czerwca, a dzień później Sąd Najwyższy stanu Utah odrzucił prośbę o zawieszenie wykonania wyroku śmierci. Także Sąd Najwyższy USA odrzucił prośbę o odroczenie wyroku, podobnie jak republikański gubernator stanu Utah Gary Herbert, który wcześniej odrzucił dwie apelacje. Jak podał brytyjski dziennik "The Guardian", skazany prosił o uwzględnienie przez władze pewnych okoliczności, które mogły mieć znaczenie w wyjaśnieniu uwarunkowań jego zbrodni. Przypomniał im, że kiedy miał dwa lata, odnaleziono go chodzącego samotnie po ulicy, wygłodzonego i ubranego jedynie w pieluchę. W wieku pięciu lat został seksualnie wykorzystany przez swoją starszą siostrę i jej przyjaciela. W wieku sześciu lata wąchał klej. Zanim ukończył 10 lat był uzależniony od twardych narkotyków, a zanim ukończył 14 – pedofil, któremu pozwolono, by został jego ojczymem, zmusił go do pracy w charakterze prostytutki. W ostatnich latach przed śmiercią Ronni Gardner pracował ze swoim bratem Randym nad utworzeniem ośrodka pomocy dla wykorzystywanych dzieci. Kupili ziemię na północy stanu, gdzie planowali prowadzić gospodarstwo ze zdrową żywnością, które mogłoby służyć terapii zaburzonych dzieci. Joseph Burdell junior, ojciec zamordowanego prokuratora w rozmowie z Associated Press powiedział, że wyrażona chęć pomocy dzieciom stanowi pewien dowód na to, że Gardner zmienił się w ciągu 25 lat w więzieniu. Donna Nu, partnerka zamordowanego przed ćwierćwieczem Michaela Burdella podczas przesłuchania w sprawie warunkowego zwolnienia powiedziała, że Michael nie chciałby, żeby Gardner został zabity. Także siostrzenica Burdella Donna Taylor stwierdziła, że jej wujek był zdecydowanie przeciwny karze śmierci. Odkąd Sąd Najwyższy USA w 1977 roku przywrócił karę śmierci, trzy osoby zostały stracone przez pluton egzekucyjny. Ogółem od 1608 roku w ten sposób na terytorium obecnych USA stracono 142 osoby. Ta forma zabijania w majestacie prawa została zaniechana w stanie Utah w 2004 roku, ale wyroki, które zapadły wcześniej, wciąż mogą być wykonywane za pomocą broni palnej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?