Bangladesz: Robotnicy walcza o godne płace minimalne

[2010-08-06 11:58:18]

Od 30 lipca w Bangladeszu trwa protest pracowników przemysłu odzieżowego. Jego przyczyną jest ustalenie przez rząd i wybranych przedstawicieli biurokracji związkowej na poziomie 3000 Taka (32 Euro) miesięcznie. Według organizacji pracowniczych około 50 proc. zatrudnionych w sektorze tekstylnym otrzymuje właśnie płace minimalne.

Podwyższenie płac minimalnych zostało również odroczone do listopada, pomimo, że władze i przedsiębiorcy przyznają, że przemysł tekstylny zwiększa zyski.

Wcześniej pracownicy domagali się płac minimalnych na poziomie 5000 taka (54 euro).

Złość wywołały wiadomości, że rząd wybrał z którymi przedstawicielami związków zawodowych chce negocjować. 30 lipca tysiące ludzi demonstrowały w Dhakce, stolicy Bangladeszu. Robotnicy zaatakowali luksusowe sklepy oraz warsztaty tekstylne których właściciele nie wstrzymali pracy. Niszczyli również magazyny tkanin przygotowanych do eksportu. Około 5 tysięcy protestujących dostało się w okolice luksusowej dzielnicy ambasad.

W starciach zostało rannych 20 osób, w tym policjanci.

W ramach represji policja aresztowała niektórych liderów związkowych, w tym Montu Ghosha, doradcę Centrum Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Tekstylnego oraz działacza Partii Komunistycznej.

Premier Sheikh Hasina (z socjaldemokratycznej Bengalskiej Ligii Awami) wezwała robotników do powrotu do pracy, jednak od 30 lipca nie ustają protesty.

Wiele fabryk zostało zamkniętych przez samych właścicieli obawiających się protestów. W co najmniej jednej doszło do strajku okupacyjnego.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku